NávodySpravodajstvo

Ako môžete vypnúť personalizované reklamy v Google alebo si ich prispôsobiť?

Google nám už nejaký ten rok zobrazuje reklamy na mieru. Ako túto personalizáciu reklám vypnúť, prípadne prispôsobiť?

Google je jedna z top technologických firiem, bez ktorej by sme si svoj online život predstavovali veľmi ťažko. Či už ide o posielanie e-mailov, zálohovanie údajov alebo o hľadanie informácií, Google je to pre nás poskytuje nám nielen tieto služby. Za ich poskytovanie si ale čosi pýta, a to sú informácie o nás. Tie sú následne využité na tvorbu a zobrazovanie reklám. Na tému upozornil portál androidauthority.com.

Personalizácia reklám

Zobrazovanie reklám na internete od svojho vzniku o čosi pokročilo a aj preto sa nám dnes väčšinou všade na internete zobrazujú reklamy šité na mieru. Je to možné najmä z dôvodu všade prítomných sledovačov a súborov cookies. Práve reklamy sú jedným z najväčších príjmov Googlu a preto sa do technológie a algoritmov na zobrazovanie reklám lejú veľké peniaze. Výsledkom sú niekedy až príliš presné používateľské profily, na základy ktorých sa reklamy zobrazujú.

Google totiž sníma vašu internetovú aktivitu a na základe toho vyhodnocuje vaše záľuby a celkovo vytvára a dopĺňa váš profil. Pre inzerentov reklám sú tieto informácie nenahraditeľné. Tí totiž vedia, že ak zaplatia Googlu za reklamu na rybárske prúty, tak sa táto reklama zobrazí iba ľuďom, ktorých to skutočne zaujíma a tým pádom je šanca na kúpu vyššia.

Váš vlastný profil

Celý profil, ktorý si o vás vytvoril Google si taktiež viete pozrieť. Stačí prejsť na stránku Nastavenia reklám, kde nájdete základné údaje o vás ako sú pohlavie, vek, jazyky, ktoré ovládate, no taktiež aj záľuby, prípadne odvetvia, o ktoré sa zaujímate. Na základe týchto záujmov sa Google snaží o čo najlepšie zacielenie reklamy.

Google prispôsobenie reklám
Zdroj: vosveteit.sk

Ak nechcete, aby Google tieto údaje využíval na zobrazovanie cielenej reklamy, tak jednoducho vypnite prispôsobenie reklám v hornej časti. Tento profil tým ale nevymažete. Google bude naďalej snímať vašu internetovú aktivitu a bude mať o vás vytvorený profil. Jediná zmena bude v tom, že sa vám častejšie budú zobrazovať reklamy, ktoré vás nebudú vôbec zaujímať. Preto tento krok vypnutia určite zvážte.

google vypnutie záujmu
Zdroj: vosveteit.sk

Lepším krokom je zmena údajov vo vašom profile, prípadne ich vypnutie. Zoznam záujmov je dlhý a niekedy sa v ňom ocitnú veci, ktoré sme vyhľadali možno raz. Preto si tento zoznam prezrite a ak sa vám v ňom niečo nepáči, prípadne vás to nezaujíma, tak kliknite na daný názov. Následne viete daný záujem Vypnúť.

V prípade, ak by ste Google obmedziť schopnosť zbierania údajov, tak je potrebné navštíviť takzvaný Google Dashboard. Ide o nastavenia, prostredníctvom ktorých viete nielen obmedziť zbieranie údajov, ale aj vymazať dáta, ktoré o vás Google medzičasom nazhromaždil.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close