Aké dáta o nás Google zbiera a ako ich používa? Pozrite sa, ako Vás má Google prečítaných

Hoci na prvý pohľad sú služby spoločnosti Google zadarmo, tak opak je pravdou. Pozrite sa, aké dáta o nás zbiera, ako aj to, čo s nimi robí.

Google (1)
Zdroj: Vosveteit.sk

Spoločnosť Google patrí medzi najväčšie spoločnosti na svete, zároveň, väčšina z nás aktívne využíva minimálne jednu, ak nie viac služieb. Dovolíme si dokonca povedať, že mnohí z nás využívajú desiatky produktov Google a to bez toho, aby si to vlastne uvedomovali. Používame internetový prehliadač Google Chrome, e-mailového klienta Gmail, smartfóny s operačným systémom Android, Mapy,… a takto by sme mohli pokračovať niekoľko minút. Zaujímalo Vás niekedy prečo sú vlastne tieto služby dostupné zadarmo? V skutočnosti zadarmo nie sú. Platíme za ne totiž informáciami o nás, na základe ktorých je spoločnosť schopná lepšie cieliť reklamu.

Aké dáta o  nás spoločnosť Google zbiera?

Spoločnosť Google má prepracované podmienky používania, vrátane sekcie, v ktorej informuje svojich používateľom o tom, ako dáta zbiera, a ako ich následne používa.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google vo svojom videu vyššie vysvetľuje, že zbiera dva typy údajov. Prvými sú informácie, ktoré spoločnosti jednoducho odovzdáme pri registrácii do ich služieb – napríklad meno, pohlavie, kontaktné údaje, naše bydlisko a podobne. Druhú kategóriu tvoria informácie, ktoré zbiera na základe našej interakcie so službami spoločnosti. Napríklad, aké stránky navštevujeme, na aké reklamy klikáme, kde sa nachádzame, a  podobne.

Spoločnosť konkrétne píše, že zbiera údaje zo služieb ako Google aplikácie, z internetových stránok, zariadení, z vyhľadávaní, Youtube, Google Home, platforiem ako internetový prehliadač Google Chrome, operačný systém Android či produktov tretích strán, v rámci ktorých sú integrované služby Google (napr. reklamy, vložené Google Mapy,…).

Medzi údaje, ktoré spoločnosť zbiera patria informácie ako:

  • Hľadané výrazy
  • Videá, ktoré pozeráte
  • Zobrazenia a interakcie s obsahom a reklamami
  • Hlasové a zvukové informácie pri používaní zvukových funkcií
  • Nákupná činnosť
  • Ľudia, s ktorými komunikujete alebo zdieľate obsah
  • Aktivita na webových stránkach a aplikáciách tretích strán, ktoré využívajú služby spoločnosti
  • História prehliadača Chrome, ktorú ste synchronizovali s účtom Google

„Ak používate naše služby na uskutočňovanie a prijímanie hovorov alebo o dosielanie a prijímanie správ, môžeme zhromažďovať informácie z telefónneho denníka, ako je vaše telefónne číslo, číslo volajúceho, číslo prijímajúcej strany, čísla na presmerovanie hovorov, čas a dátum hovorov a správ, trvanie hovory, informácie o smerovaní a typy hovorov.“

Pri týchto dátach nekončíme, spoločnosť ďalej zbiera:

  • GPS
  • IP adresa
  • Údaje senzora z vášho zariadenia
  • Informácie o veciach v blízkosti vášho zariadenia, ako sú prístupové body Wi-Fi, mobilné veže a zariadenia s podporou Bluetooth

„V niektorých prípadoch spoločnosť Google zhromažďuje informácie o vás aj z verejne prístupných zdrojov. Ak sa napríklad vaše meno objaví v miestnych novinách, vyhľadávací nástroj Google môže tento článok indexovať a zobraziť ho ostatným ľuďom, ak hľadajú vaše meno. Môžeme tiež zhromažďovať informácie o vás od dôveryhodných partnerov vrátane marketingových partnerov, ktorí nám poskytujú informácie o potenciálnych zákazníkoch našich obchodných služieb, a bezpečnostných partnerov, ktorí nám poskytujú informácie na ochranu pred zneužitím. Informácie od inzerentov tiež dostávame, aby sme v ich mene poskytovali reklamné a výskumné služby.

Na zhromažďovanie a ukladanie informácií používame rôzne technológie vrátane súborov cookie, značiek pixelov, miestneho ukladacieho priestoru, ako sú napríklad webové ukladacie priestory prehliadača alebo dátové cache aplikácií, databázy a protokoly serverov.“

Ako Google tieto dáta využíva?

Tých dát, ktoré o nás Google zbiera je skutočne veľa, ako ich však využíva? Vo všeobecnosti ich delí na dve kategórie – na informácie, ktoré zdieľame my ďalej. Napríklad komentáre, ktoré prispievame k videám na serveroch Youtube. Inými slovami, tieto informácie zdieľa používateľ s ďalšími používateľmi prostredníctvom služieb spoločnosti. Druhú kategóriu tvoria ostatné informácie, ktoré zbiera prostredníctvom svojich kanálov, ktoré sme popísali vyššie. Prejdime však k tomu ako využíva. Myslíte si, že ich spoločnosť predáva ďalej? Nie, nepredáva.

„Vaše osobné informácie nezdieľame so spoločnosťami, organizáciami ani jednotlivcami mimo spoločnosti Google, s výnimkou nasledujúcich prípadov:…“

    • Google píše, že naše údaje zdieľa za podmienky udelenia nášho súhlasu s ďalšími osobami (pozn. redakcie: keď si napríklad cez Google aplikáciu chcete rezervovať stôl v reštaurácii, tak zdieľa s prevádzkovateľom reštaurácie na základe Vášho súhlasu napríklad meno alebo čas rezervácie a podobne).
    • S administrátormi domén (pozn. redakcie: Administrátorom domén je osoba, ktorá spravuje služby alebo zariadenia Google pre spoločnosť, školu alebo skupinu). Ak by Vás zaujímalo, či Vás informácie sú s niekým zdieľané, tak si to môžete overiť na tejto stránke.
    • Pre externé spracovanie

„Poskytujeme osobné informácie našim pridruženým spoločnostiam a iným dôveryhodným podnikom alebo osobám, ktoré ich spracúvajú pre nás, na základe našich pokynov a v súlade s našimi zásadami ochrany osobných údajov a akýmikoľvek ďalšími vhodnými opatreniami na ochranu dôverných údajov a bezpečnosti. Používame napríklad poskytovateľov služieb, aby nám pomohli s podporou zákazníkov.“

    • Z právnych dôvodov (napr. v prípadoch, kedy môže dochádzať k páchaniu trestnej činnosti a podobne).

A  teraz prejdeme k tej najzásadnejšej „osobe“, s ktorou spoločnosťou zdieľa informácie o nás:

„Informácie, ktoré neumožňujú identifikáciu osôb, môžeme zdieľať verejne a s našimi partnermi – napríklad s vydavateľmi, inzerentmi, vývojármi alebo držiteľmi práv. Napríklad zdieľame informácie verejne, aby sme ukázali trendy o všeobecnom využívaní našich služieb. Konkrétnym partnerom tiež umožňujeme zhromažďovať informácie z vášho prehliadača alebo zariadenia na reklamné a meracie účely pomocou vlastných súborov cookies alebo podobných technológií.“

Tento bod je najzásadnejší pre spoločnosť, dôvodom je, že na základe tohto sú nám ponúkané napríklad reklamy. Dôležité je však poznamenať, že tieto údaje neumožňujú priamu identifikáciu osobu.

Pozrite sa, ako nás má Google prečítaných

Ako ste sa mohli vyššie dozvedieť, tak spoločnosť o nás zbiera obrovské množstvo informácií, pričom hlavným účelom je zarobiť. Ako to však robí? Pomocou zozbieraných dát dokáže skvelo personalizovať nie len výsledky vyhľadávaní, ale aj reklamu. Inými slovami, podľa dát, ktoré spoločnosť pozbierala napríklad o mne konkrétne, tak mi nezobrazuje reklamu na podprsenky – lebo by som o ne  nejavil záujem. Zobrazuje mi však reklamu napríklad o smartfónoch – lebo ma táto téma podľa dát spoločnosti zaujíma.

Na tejto adrese si môžete pozrieť, ako Google pre Vás konkrétne personalizuje obsah na internete (pozn. redakcie: treba byť prihlásený v Gmail účte, následne mierne zroľujte stránku a uvidíte Vaše kategórie aktivít, na základe ktorých máte prispôsobené reklamy).

Personalizacia reklam Google
Zdroj: Vosveteit.sk

Treba však podotknúť, že primárnym cieľom Google nie je zadávať inzerciu, ale ponúkať reklamný priestor  tretím stranám, ktoré na základe nastavenia preferencií (napr. vek, záujmy, naša aktivita,…) cielia potencionálne vhodných zákazníkov. Zároveň, jedným z ďalších cieľov je lepšie personalizovať výsledky vyhľadávaní. Jednoducho, aby ste našli čo hľadáte v čo najkratšom čase.

Ako si je možné stiahnuť všetky dáta alebo ich vymazať, ktoré o nás Google pozbieral?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre