Spravodajstvo

Je Wi-Fi signál škodlivý pre naše zdravie?

Sme obklopení rôznymi žiareniami. Je pre nás ale napríklad také Wi-Fi alebo mobilné žiarenie skutočne nebezpečné?

Zrejme s každým pokrokom a novou technológiou sa objavia aj jej odporcovia. Bolo tomu tak s vynálezom auta alebo elektriny a do tohto zoznamu určite môžeme zaradiť aj bezdrôtové šírenie signálu pomocou Wi-Fi. Tento druh šírenia signálu tu je ale už nejaký ten rok, no stále sa nájdu odporcovia a konšpirátori, ktorí vo Wi-Fi vidia nepriateľa. Vie byť ale Wi-Fi skutočne škodlivé napríklad pre naše zdravie? Na informáciu upozornil web theguardian.com.

Sme obklopení vlnami

V dnešnom svete sme obklopení vlnami. Bluetooth zariadenia, detské vysielačky, bezpečnostné alarmy a množstvo iných vecí funguje na nejakej bezdrôtovej technológií. Frekvenčné pásma majú napríklad aj mikrovlnky. Ich dlhodobé priame žiarenie nemá na človeka pozitívny dopad, preto sú tieto vlny dobre zabalené v tele mikrovlnky. Mikrovlnná rúra ale vie rušiť signál Wi-Fi a preto vyvstáva otázka, či Wi-Fi signál nemôže byť rovnako škodlivý.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Bluetooth
Zdroj: Pixabay.com (josemiguels)

Jednoduchá odpoveď na toto je nie, ináč by sme tu tak dlho nežili. Intenzita Wi-Fi signálu je totiž až 100 000 násobne nižšia, než intenzita bežnej mikrovlnnej rúry. Intenzita mikrovlnky sa sústredí na malý priestor a využíva na to vyšší výkon. Wi-Fi smerovače sú bežci na dlhú trať a preto potrebujú v jeden moment oveľa menej energie a zameriavajú sa na relatívne veľké vzdialenosti.

Elektromagnetické spektrum totiž siaha od rádiových frekvencií s veľmi dlhými vlnami až po veľmi krátke vlny gama lúčov. Viditeľné svetlo sa nachádza niekde uprostred tohto rebríčka. Ionizujúce druhy žiarenia s vlnovými dĺžkami kratšími ako svetlo vedia byť nebezpečné. Ide napríklad o röntgenové, či UV lúče. Prípadne vysokofrekvenčné ultrafialové svetlo má ešte takú vysokú energiu, že môže rozbiť atómy a poškodiť DNA.

No máme tu aj neionizujúce vlnové dĺžky, ktoré majú príliš nízku energiu na to, aby zničili atómy alebo molekuly alebo poškodili DNA. Sem patria rádiové vlny, infračervené lúče a taktiež mikrovlny. Okrem iného, zakaždým, keď sa vzdialenosť rádiovej vlny zdvojnásobí, uvoľní sa iba štvrtina jej energie, čo je vzorec, ktorý je všeobecne známy ako fyzikálny zákon o inverznej štvorci. Inými slovami, intenzita WiFi prudko klesne, čím ďalej ste od zariadenia, ktoré ju vysiela.

Aby bolo jasné, bezdrôtové zariadenia vydávajú vysokofrekvenčné a elektromagnetické žiarenie. Tento typ žiarenia môže mierne zvýšiť riziko rakoviny alebo rastu nádoru. Pri dostatočne vysokých úrovniach by toto žiarenie mohlo spôsobiť poškodenie tkaniva, napríklad popáleniny kože. Úrovne potrebné pre tieto typy rizík sú však oveľa, oveľa vyššie ako úrovne vydávané smartfónmi alebo bezdrôtovými smerovačmi.

Mimochodom, podobné diskusie o škodlivosti sa nesú aj v prípade mobilných sietí, najmä 5G. Ale aj v tomto prípade platí, že ide o neionizujúce vlnové dĺžky. Len pre zaujímavosť, v našich končinách miestni konšpirátori hovoria, že 5G prinieslo aj škodlivé frekvencie, hoci tie isté frekvencie boli doposiaľ využívané pri šírení televízneho vysielania.

Všetkého veľa škodí

Žiadne riziko ale nie je na nule, no dnešné zariadenia sú optimalizované v čo najlepšej miere. No Wi-Fi routery určite nie sú hrozba. Z približne 20 minútového telefonátu s mobilom priloženým k hlave dostaneme do tela toľko mikrovĺn, ako z Wi-Fi routera za rok. Preto je pri každom zariadení ideálne to, ak si ho držíme trochu od tela. Aj taký notebook na kolenách možno nie je ideálne riešenie, ale tu do hry vstupuje aj to, že zariadenie produkuje teplo, na ktoré naše telo nie je zvyknuté.

Wi-Fi
Zdroj: pixabay.com

Kompletne sa ale žiareniu nevyhnete, jedine ak by ste bývali vo Faradayovej klietke. Preto ak sa pri týchto zariadeniach nezdržiavate 24 hodín denne na vzdialenosť kratšiu ako 1 centimeter, tak by ste mali byť v poriadku. Podobný názor na to má aj WHO (Svetová zdravotnícka organizácia). Za posledných 30 rokov bolo totiž vydaných cez 25 000 článkov na tému škodlivosti neionizujúcich žiarení. Doposiaľ nikto neprišiel s nepriestrelnými faktami, ktoré by preukazovali škodlivosť týchto vĺn.

Na čiapky z alobalov to zatiaľ nie je a Wi-Fi ani iného žiarenia sa netreba obávať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close