4G vs 5G? Alebo čo robí 5G technológiu tak odlišnou od 4G?

4G vs 5G. Aké sú hlavné rozdiely medzi týmito dvoma technológiami a čo robí 5G technológiu tak výnimočnou? Pozrite si základné porovnanie oboch štandardov.

5G technologia
pixabay.com (geralt)

Aký je rozdiel medzi 4G a 5G technológiou? Je 5G technológia revolúciou alebo skôr len evolúciou? Nuž, aj na toto sa pokúsime nižšie odpoveď.

4G

4G technológia je mobilnou technológiou, ktorá úspešne nahradila starší 3G štandard, ktorý zažil svoj debut krátko po prelome tisícročí. S pojmom 4G sme sa mohli prvýkrát stretnúť už v roku 2004, avšak nie tak ako ho poznáme dnes. Komercializácie sa  4G technológia  dočkala až v rokoch 2009 – 2011, kedy boli predstavené prvé smartfóny (pozn. redakcie: prvým komerčným 4G smartfónom bolo zariadenia HTC Evo 4G, ktoré bolo predstavené v roku 2010) s touto technológiou a zároveň vznikli aj prvé komerčné možnosti jej využitia (pozn. redakcie: 14. decembra 2009 vznikla v Nórsku prvá komerčná 4G sieť).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

 Oproti 3G technológii 4G priniesla zvýšenie prenosových rýchlosti až do 500-krát. Vývoj 4G tak bol obrovským prínosom pre mobilné technológie, najmä pre vývoj smartfónov a tabletov.

Prečo je 5G revolúciou? Alebo čo robí 5G technológiou tak odlišnou od 4G?

Svet je dynamické miesto, ktoré sa neustále vyvíja. Problémom 4G technológie je to, že nemá dostatočné kapacity, aby pokryla súčasné nároky. Nejedná sa pritom len o “rýchlosť” prenosu dát, ale aj množstvo pripojených zariadení. Očakáva sa, že do roku 2020 bude na internet pripojených viac ako 20-miliárd zariadení. Inými slovami, 5G technológia je výsledkom evolúcie, ale zároveň prináša viacero revolučných vlastností.

Vo všeobecnosti sa považuje 5G technológia za múdrejšiu, rýchlejšiu a stabilnejšiu. Sľubuje mobilné dátové rýchlosti, ktoré z ďaleka prevyšujú najrýchlejšie domáce širokopásmové siete. Vráťme sa však k mobilným sieťam.

Zdroj: mspoweruser.com

5G technológia oproti 4G ponúka výrazne rýchlejšie prenosové rýchlosti. V čísla to predstavuje 100-krát väčšiu prenosovú rýchlosť (100Mbps : 10Gbps), pričom teoretické prenosové rýchlosti sú ešte vyššie (300Mbps : 300Gbps). Okrem toho ďalším kľúčovým parametrom je latencia. Tento pojem predstavuje rozdiel medzi časom kedy zadáme požiadavku (napr. kliknete na odkaz na internete) a časom kedy zareaguje server na Vašu požiadavku. Odhliadnuc od toho, že sa nám zvýši komfort sledovania online videí, sťahovania hudby a podobne, tak táto technológia bude využiteľná hlavne pre IoT zariadenia. Napríklad vďaka 5G budú môcť byť riadené autonómne autá bez zásahu vodičov, AI bude môcť vyhodnocovať dopravnú situáciu a riadiť premávku naprieč celými krajinami, a nie len v jej určitých častiach a podobne.

5G porovnanie
Zdroj: maketecheasier.com

Treba mať však na pamäti, že všetky tieto scenáre, ktoré nás napadajú sú stále v teoretickej rovine. Vyžadujú totiž nemalé investície, a to ako zo strany štátov, tak aj zo strany jednotlivých spoločností a prevádzkovateľov mobilných sietí. Nižšie si môžete pozrieť v tabuľke prehľad hlavných rozdielov jednotlivých sietí.

Generácia Teoretické rýchlosti Technológia Vlastnosti
2G 9.6/14.4Kbps TDMA, CDMA Telefóny s  2G umožňovali komfortné volanie a v obmedzenom režime prenos údajov
3G 3.1Mbps CDMA 2000(1XRTT, EVDO, UMST, EDGE) 3G umožnilo rýchle prehliadanie údajov na mobilnom zariadení a pripravilo pôdu pre videokonferencie a streamovanie
3.5G 14.4Mbps HSPA Ešte rýchlejší prenos údajov.
4G 100-300Mbps WiMaxLTE Neuveriteľne vysoké rýchlosti sťahovania dát vydláždili cestu pre HD Streaming.
5G 10-30Gbps Stále vo vývoji a nasadzovaní tejto technológie do praxe Ultra rýchly internet, nízka latencia a zlepšená spoľahlivosť.
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre