16-ročná štúdia hľadala chybu v Einsteinovej teórii relativity: Aký je verdikt?

Vedci počas štúdie otestovali Einsteinovu prácu sedemkrát a to na jedných z najnebezpečnejších objektov vo vesmíre.

pulzar
Zdroj: NASA

Posledných 16 rokov pracoval medzinárodný tím astronómov na štúdii, ktorá analyzovala pár pulzarov s názvom PSR J0737-3039A/B. Pulzary sú typy rotujúcich neutrónových hviezd, ktoré vo vesmíre pravidelne pulzujú a sú zdrojom elektromagnetického žiarenia.

Vedci si všimli, že môžu pozorovať relativistické efekty, ktoré sú v súlade s tempom ich pulzovania. Tento objav bol v minulosti predpovedaný Albertom Einsteinom, v jeho teórii relativity. Vedci tak opäť dokázali, že celoživotná práca jedného z najznámejších vedcov sveta bola správna, píše portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Skúmali sme sústavu kompaktných hviezd, ktoré sú ideálnym cieľom pre testovanie našich vedeckých teórií. Pulzary sú totiž objekty, okolo ktorých vieme nájsť silné magnetické pole,“ vyjadril sa astrofyzik Michael Kramer.

Vedci skúmali jednu z častí Einsteinovej teórie relativity, konkrétne energiu, ktorú nesú gravitačné vlny. Ich výskum priniesol dodnes najpresnejšie výsledky v tomto obore. Pre astronómov sú pulzary najužitočnejšími hviezdami v galaxii. Ich pulzy sú lúče energie, vychádzajúce z pólov hviezdy. Tieto pulzy sa opakujú s veľkou presnosťou a preto by sme ich mohli v budúcnosti použiť napríklad na navigáciu.

To ale nie je všetko. Pulzary astronómovia využívajú aj na študovanie vesmíru a gravitačnej sily. Pulzary, ktoré pomohli po 16 rokoch vedcom opäť potvrdiť teóriu relativity, boli objavené v roku 2003. Od Zeme sa nachádzajú približne 2 400 svetelných rokov. Táto binárna sústava je jedinou sústavou dvoch pulzarov pri sebe, akú sme objavili.

Práve preto sa z nej stal ideálny cieľ pre test Einsteinovej teórie relativity. Vedci túto sústavu označili ako „laboratórium, ktoré nemá konkurenciu“.

Einsteinova práca opäť potvrdená

Dva pulzary sa nachádzajú veľmi blízko pri sebe a okolo seba obehnú raz za 147 minút. Jedna hviezda rotuje okolo svojej osi rýchlosťou až 44 otáčok za sekundu, zatiaľ čo druhá je mladšia a o trochu „pomalšia“. Okolo svojej osi rotuje raz za 2.8 sekúnd. Pulzary sú typy hviezd, ktoré sú malé, husté a majú silné gravitačné pole. Keď sa nachádzajú dva blízko seba, môžu navzájom ovplyvňovať svoje pulzy.

Práve toto ovplyvňovanie sa snažili vedci posledných 16 rokov pozorovať. Objavili nielen oneskorenie svetla, vplyvom veľkého pokrivenia časopriestoru, ale objavili aj to, že je svetlo odklonené o 0.04 stupňa. Vedci za 16 rokov vykonali sedem testov všeobecnej teórie relativity. Všetky výsledky sedeli s touto teóriou.

V nasledujúcich rokoch, keď sa dostanú do vesmíru teleskopy novej generácie, budú vedci vykonávať ešte náročnejšie testy všeobecnej teórie relativity. Ich cieľom je nájsť nejakú chybu.

„Všeobecná relativita nespolupracuje s inými základnými silami, ktoré opisuje kvantová mechanika. Je preto potrebné, aby sme túto teóriu otestovali najviac, ako to ide,“ vyjadril sa astrofyzik Robert Ferdman.

Ak by sa vedcom podarilo nájsť chybu v Einsteinovej práci, znamenalo by to naozaj pozoruhodný objav, ktorý by mohol viesť k objaveniu nových fyzikálnych zákonov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre