SpravodajstvoTECHNOLÓGIEZariadenia

Zdvojnásobte rýchlosť svojho internetu: Ako funguje spájanie kanálov?

Ak potrebujete rýchlejšie pripojenie a nie je iná možnosť, pomôže vám spájanie kanálov.

Pomalý internet nepoteší naozaj nikoho, no čo ak problém nie je priamo v zariadení, ale v samotnej rýchlosti, ktorú vám poskytuje dodávateľ. Aj na to existuje riešenie, ktoré sa nazýva spájanie kanálov, píše portál MakeUseOf.

Ak žijete napríklad na dedine, alebo v odľahlej oblasti, internetové pripojenie nie je vždy také kvalitné, ako napríklad v mestách. Rýchlejší internet by v tomto prípade znamenal vybudovanie potrebnej infraštruktúry aj mimo miest. Preto väčšina dodávateľov poskytuje mapu pokrytia, ktorá vám ukáže, s akou kvalitou internetu môžete rátať.

Samozrejme, môže sa stať, že vám dostupná ponuka nestačí. Rýchlosť sa väčšinou určuje na jedno internetové pripojenie, no ak je nedostačujúca, môžete požiadať o dodatočné internetové pripojenie. Ide o funkciu, ktorú ponúka väčšina dodávateľov. Môžete si vybrať, či si zavediete druhé pripojenie od toho istého dodávateľa, alebo zaviesť nové pripojenie od iného dodávateľa.

Ak by vám vypadol internet z jedného zdroja, stále fungujete na druhom dodávateľovi. To vám však nepomôže zvýšiť rýchlosť internetu. Na to potrebujete prepájanie kanálov. Ak sa totiž chcete pripojiť na nejakú webovú stránku, najprv sa musí načítať.

Načítavanie prebieha tak, že rôzne časti stránky, napríklad obrázky, alebo text, sú dodávané do počítača ako dátové pakety. Internetové pripojenie je v tomto prípade ako rúra, cez ktorú pakety putujú do vášho zariadenia. To vytvára určitú záťaž, ktorá sa v prípade potreby rozdelená medzi viaceré pripojenia.

V tomto prípade ale potrebujete router, ktorý zvládne viacero pripojení typu WLAN. Ak by ste mali dva internety, napríklad s rýchlosťou 5Mbps, nepomohlo by vám to v prípade, že by ste chceli streamovať film, vyžadujúci pripojenie 8Mbps, pretože tento prenos si vyžaduje určitú rýchlosť len z jedného pripojenia.

Ako spojiť dve pripojenia do jedného?

Do toho ale prichádza takzvané spájanie kanálov. Táto funkcia rozdelí dáta medzi niekoľko internetových pripojení. V podstate ide o zlúčenie viacerých pripojení do jedného. Ak napríklad nemáte v okolí možnosť optického kábla, môžete využívať dva ADSL pripojenia a spojiť ich do jedného.

Na to, aby ste mohli spojiť dva internetové pripojenia do jedného potrebujete špeciálny hardvér. Nemusíte sa však báť, možno ho už vlastníte doma. Niektoré smartfóny prichádzajú s možnosťou spojiť vašu Wi-Fi a mobilné dáta do jedného. Stačí na to jednoduchý softvér, ako napríklad Speedify. Táto aplikácia dokáže zlepšiť rýchlosť vášho internetu pomocou prepájania kanálov. Dostupná je na Android, iOS, macOS a Windows.

Táto aplikácia spája vašu bezdrôtovú sieť s vašimi mobilnými dátami, čo znamená, že nikto iný v domácnosti nebude mať prístup k rýchlejšiemu internetu. Na to autori vydali ďalšiu aplikáciu, s názvom Connectify. Tá vám umožní zdieľať váš internet s ostatnými členmi siete.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close