BezpečnosťSpravodajstvo

Známa hostingová služba, ktorá hosťovala tisíce webov na Dark Webe, končí po tom, ako bola hacknutá

Jedna z väčších hostingových služieb na ark webe skončila. Stalo sa tak po tom, ako ju napadli pred dvoma týždňami hackeri.

Náš „bežný“ internet je nástroj, ktorý používame takmer neustále. Web hostingy ponúkajú služby svojim klientom, ktorí si môžu na ich serveroch založiť svoje stránky. Rovnaký princíp funguje aj pri dark webe, až na jednu výnimku. Web hostingové spoločnosti nie sú renomované a nedokážu si zaplatiť bezpečnostných odborníkov, píše portál hackread.com

Jedna z týchto služieb sa nazýva Daniel’s Hosting a prevádzkovaná bola nemeckým vývojárom, Danielom Winzenom. Pod jeho spoločnosť fungovalo približne 7 600 stránok, nachádzajúcich sa na dark webe. Pred dvoma týždňami, 10. marca vydal Daniel oznam, že všetky jeho databázy boli vymazané a on už nebude vedieť poskytovať svoje služby.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
koniec hostingu ktory ponukal svoje sluzby na dark webe (1)
Zdroj: hackread.com

Kvôli bezpečnostným dôvodom nemohol obnoviť žiadnu zo svojich záloh. Ukázalo sa, že ide už o druhý útok za posledných 16 mesiacov. Podľa Danielových slov je celá databáza preč. Útočníci si založili nový účet, čo robí akýkoľvek pokus o prešetrenie zbytočným. Záškodník môže byť v tomto prípade úplne ktokoľvek, od polície až po štátom dotovaných útočníkov.

Rana pre používateľov

Daniel si nemyslí, že by mohli byť používatelia útokom ohrození, napriek tomu však radí, aby si užívatelia zmenili všetky svoje prihlasovacie údaje, nakoľko je šanca, že mohli byť zverejnené. Aby užívatelia neprišli o svoje dáta a stihli si ich bezpečne stiahnuť, servery boli aktívne ešte 2 týždne po útoku.

Čo je to “Dark Web”? A prečo sa mu je lepšie vyhýbať

Dôvodom, prečo sa Daniel rozhodol nepokračovať v poskytovaní priestoru pre webové stránky je to, že sa musí venovať práci a nedokáže si nájsť potrebný čas. Dark web je miestom plným ľudí, ktorí sa snažia založiť stránky, určené na predaj drog, či stránky s detskou pornografiou. Daniel by preto musel vynaložiť veľa času a úsilia na to, aby boli jeho servery čisté.

Napriek všetkým snahám sa mu tento cieľ nepodarilo splniť úplne. Pri poslednom útoku na Danielov Web hosting v roku 2018, kedy bolo stratených okolo 6 500 stránok, sa ukázalo, že veľké množstvo z nich slúžilo práve na nelegálnu činnosť. Medzi nimi boli stránky spojené s vývojom malwaru, stránky určené na predaj drog, či podvodných služieb a okolo 20 stránok bolo spojených so zbraňami, výbušninami a možným terorizmom.

Daniel’s hosting bol jednou z najväčších hostingových služieb na dark webe a jej koniec znamená pre komunitu obrovskú ranu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close