Nekroplanetológia: Vedný odbor študujúci časť vesmíru, ktorá nám môže veľa prezradiť
Biely trpaslík zaujal pozornosť vedcov nepravidelným "hasnutím". Po bližšej analýze sa ukázalo, že za to môžu prvky obiehajúcej naokolo.
V roku 2015 vedci našli niečo zvláštne. Išlo o bieleho trpaslíka, 570 svetelných rokov od našej planéty. Hviezda „tmavla“ v netradičných intervaloch. V časovom rozmedzí okolo 5 hodín sa jej jas zmenšil, zakaždým o inú hodnotu. Ďalšou zvláštnosťou bolo, že sa v atmosfére nachádzali prvky, ktoré bežne nájdeme na skalnatých exoplanétach, píše portál sciencealert.com.
Nekroplanetológia
Netrvalo dlho, než sa vedcom túto záhadu podarilo vedcom vyriešiť. Gravitácia mŕtvej hviezdy práve trhala na kusy a pohlcovala telesá, ktoré sa nachádzali na jej obežnej dráhe. Hviezda sa nazýva WD 1145+017 a momentálne sa skúma ako exemplárny model v novom odvetví vedy. To má za úlohu rekonštruovať planetárne telesá a pochopiť, ako vyzerali pred ich tragickým koncom. Astronómovia zo Spojených štátov a Veľkej Británie nazývajú toto vedné odvetvie Nekroplanetológia.
Ich analýza bieleho trpaslíka bola prijatá do Astrofyzikálneho denníka a podľa slov samotných vedcov, ich práca môže byť použitá aj v budúcnosti, pri podobných prípadoch akým bol aj spomínaný biely trpaslík. Ich úlohou je zistiť, ako dochádza k zničeniu vesmírnych telies, obiehajúcich rôzne druhy mŕtvych hviezd.
Mŕtve hviezdy
Biele trpaslíky vystrelia do vesmíru veľké množstvo materiálu, keď sa dostanú na koniec svojho života. Tieto materiály sa dostanú von v sérii termonukleárnych explózií. Podľa vedcov je možné, aby planéty tieto explózie dokázali prežiť. Nie len že sa našli planéty na obežnej dráhe okolo bielych trpaslíkov, vedci dokonca objavili materiály z planét v atmosfére týchto hviezd.
Povrchová gravitačná sila bielych trpaslíkov je natoľko silná, že ťažšie prvky by sa ponorili veľmi rýchlo. Znamená to, že hviezda WD 1145+017 musela nabrať materiál len nedávno, z telesa, ktoré prežilo ničivé explózie a v súčasnosti hviezdu obieha. Aby vedci zistili, ako k tomu došlo, vytvorili vedci simulácie, ktoré by im pomohli lepšie kategorizovať narušené teleso.
Neprehliadnite
Zistili, že vesmírne telesá obiehajúce bieleho trpaslíka budú mať s najväčšou pravdepodobnosťou malé jadro a nie veľmi tvrdý obal. Ich obal dokáže vydržať istý čas bez narušenia, no vplyvom extrémnej gravitácie sa začne pomaly rozpadať. Následne sú úlomky pohltené domovskou hviezdou planéty. Ide o jav, ktorý sa vyskytuje pri 21 ďalších hviezdach, ktorým sa v budúcnosti budú vedci venovať bližšie.
Komentáre