Záhadnú deviatu planétu sme mohli objaviť už pred takmer 40 rokmi: Čo našli astronómovia?

Doteraz nepozorovaná planéta, na okraji sústavy, mohla byť odhalená už pred niekoľkými desaťročiami.

Záhady nenájdeme len hlboko vo vesmíre, ale aj u nás doma, v Slnečnej sústave. Medzi tie najväčšie bez pochýb patrí deviata planéta. Podľa niektorých teórií má naša sústava ďalšiu, doteraz neobjavenú planétu.

Vedecká komunita sa však v tomto smere delí na dva tábory. Niektorí veria, že deviata planéta naozaj existuje a pokúšajú sa ju nájsť, zatiaľ čo iní o tomto nevidenom objekte pochybujú. Vo vzdialených kútoch sústavy sa však kométy a asteroidy správajú zvláštne a existencia ďalšej planéty by mohla ich netradičný pohyb vysvetliť, píše portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak deviata planéta existuje, nachádza sa ďaleko za obežnou dráhou Neptúnu. V tejto vzdialenosti by jej jeden obeh okolo Slnka trval 20-tisíc rokov. Momentálne nevieme, či vôbec táto planéta existuje, avšak tím vedcov, ktorý o jej existencii začal hovoriť, nedávno priniesol presnejšie odhady, kde by sme ju mohli hľadať. Aby toho nebolo málo, objavila sa aj nová štúdia, hovoriaca o tom, že sme mohli deviatu planétu zachytiť už pred pár desaťročiami.

Presnejšie, práca Michaela Rowana-Robinsona, z Imperial College London, sa bližšie pozerá na dáta z roku 1983. V nich vedec objavil tri stopy niečoho, čo by mohla byť dlho hľadaná deviata planéta. Šance sú však malé, ako podotýka sám Rowan Robinson. Podľa neho je nepravdepodobné, že by vedci planétu objavili, avšak existuje určitá šanca.

Na základe informácií by mohli vedci vytvoriť model planéty a zistiť, kde by sa teraz mohla nachádzať. Vďaka tomuto modelu by sa mohli zamerať na menší kus vesmíru a pokúsiť sa raz a navždy záhadu deviatej planéty vyriešiť.

„Dáta z roku 1983 nie sú veľmi presné. Stopy, ktoré sme zachytili sa nachádzajú takmer mimo dosah prieskumu a v regióne, ktorý je zložitý pre objavy v infračervenom spektre. Napriek tomu by som odporúčal preskúmať daný región oblohy, vzhľadom na vysoký záujem okolo deviatej planéty,“ píše Rowan-Robinson vo svojej práci.

Podarí sa nám deviatu planétu objaviť?

Zaujímavosťou je, že teória deviatej planéty je stará už niekoľko desaťročí, no v roku 2016 záujem o ne rapídne vzrástol. Práve v tomto roku sa objavila práca astronómov Mikea Browna a Konstantina Batygina, ktorí začali o deviatej planéte viac špekulovať. Bola to práve táto dvojica, ktorá si všimla nezvyčajné správanie objektov, ďaleko za obežnou dráhou Neptúnu.

Nájsť ďalšiu planétu našej sústavy však nie je také priamočiare, ako sa môže zdať. Predpokladá sa, že deviata planéta môže mať 10-násobok hmotnosti Zeme a môže ležať vo vzdialenosti až 800 astronomických jednotiek (pozn. redakcie: Astronomická jednotka je vzdialenosť Zeme od Slnka).

Objekt je teda extrémne vzdialený, relatívne malý a s najväčšou pravdepodobnosťou neodráža veľa slnečného svetla. Navyše astronómovia stále nevedia, kde presne by mali deviatu planétu hľadať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre