ANDROIDNávodySpravodajstvo

Máte pomalý smartfón? Toto sú najčastejšie problémy, ktorých vyriešenie vám potrvá len pár sekúnd

Existuje množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú rýchlosť zariadenia, tu sú tie najhlavnejšie.

Ak používate starší model Androidu, možno ste sa už stretli s pomalým výkonom. Ten môže byť spôsobený množstvom faktorov. Jedným z nich je degradácia súčiastok, čo je prirodzené, ak ste vlastnili zariadenie dlhšiu dobu, píše portál MakeUseOf.

Je ale možné, že robíte niečo, čo negatívne ovplyvňuje fungovanie vášho zariadenia a ani o tom neviete. Ak vás teda trápi pomalé zariadenie, pozrite sa na tieto tipy, ktoré by vám mohli pomôcť:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Máte nainštalované množstvo aplikácií

Ide o najčastejšiu príčinu pomalého zariadenia. Aplikácie, ktoré máte nainštalované, si vyžadujú pamäť a úložné miesto na to, aby mohli právne fungovať. Ak máte ale aplikácií nainštalovaných až príliš, výrazne tým obmedzujete zdroje, s ktorými môže smartfón pracovať.

Čím viac aplikácií je v zariadení nainštalovaných, tým viac procesov v pozadí prebieha. To môže mať dopad nielen na celkový výkon, ale aj na rýchlosť vybíjania.

Riešením je odinštalovanie aplikácií, ktoré používate len zbežne. Odstráňte tiež aplikácie, ktoré ponúkajú službu, dostupnú aj v internetovom prehliadači – napríklad Facebook, alebo aplikácie vašich obľúbených stránok.

Používanie náročných aplikácií

Niektoré aplikácie sú nenáročné na fungovanie a ani si nevšimnete žiadne spomalenie zariadenia, ak sú aktívnymi. Iné sú oveľa náročnejšie. Medzi ne patria napríklad mobilné hry, ale i aplikácie kde pracujete s úpravou fotografií, či videí. Okrem nich však výkon žerie napríklad aj Facebook, alebo Snapchat. Jedným riešením je používať lite verzie spomínaných aplikácií.

Menej náročné verzie aplikácií spoznáte väčšinou podľa označenia „lite“ Napríklad Facebook Lite je ľahšou verziou Facebooku a v porovnaní s pôvodnou aplikáciou, ktorá má 63 MB, má lite verzia len 1.6 MB.

Zapĺňate úložisko

Každé zariadenie potrebuje určité percento voľného miesta, kvôli správnej funkcii aplikácií. Napríklad aj SSD disk bude pracovať pomalšie, ak je takmer zaplnený. Čím menej voľného miesta máte, tým pomalšie budú procesy prebiehať.

Preplnená domovská obrazovka

Widgety sú užitočnými funkciami, no ak nimi máte preplnenú domovskú obrazovku, vaše zariadenie môže fungovať pomalšie. Widgety totiž potrebujú pamäť, ako každá iná aplikácia. Rovnako si vyžadujú i zdroje na svoje fungovanie a týka sa to obzvlášť aplikácií, ktoré neustále potrebujú aktualizovať dáta.  Odporúča sa preto mať na domovskej obrazovke len to najnutnejšie. Rozdiel vo výkone pocítite okamžite.

Nereštartujete zariadenie pravidelne

Mnohí z nás tento krok prehliadajú, hoci je veľmi dôležitý. Smartfón potrebuje raz za čas vypnúť, aj keď ide len o rýchly reštart. Ten umožní aplikáciám reset a okrem lepšieho výkonu môže pomôcť vyriešiť aj ich nesprávne fungovanie. Dôvodom prečo by sme tak mali robiť je, že pri práci s aplikáciami nikdy nedochádza k dokonalému vyčisteniu dočasnej pamäte RAM, kde zostávajú aj po zatvorení aplikácií útržky ich kódov. To spôsobuje neskoršie spomaľovanie zariadenia.

Používate čistič pamäte

Existuje dlho zaužívaný mýtus, ktorý hovorí, že ak vypnete aplikácie na pozadí, zariadenie bude fungovať rýchlejšie. Nie je to však pravda. Moderné smartfóny už vedia, ako narábať s aplikáciami, ktoré nepoužívate a vypínajú ich automaticky.

Navyše, ak zatvoríte aplikáciu, ktorú o pár minút spustíte opäť, smartfón musí odznova spustiť všetky procesy, čo sa odráža nielen na batérii, ale aj na výkone. Navyše, dnes sú populárne aj programy, ktoré čistia pamäť, no tie nie sú tiež najlepšou voľbou. Okrem aplikácií tieto programy zatvoria aj iné dôležité procesy, ktoré smartfón potrebuje. Vzniká tak opačný efekt, pretože väčšinu procesov si Android bude musieť spustiť nanovo, čo si vyžaduje výkon.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close