Bezpečnosť

Využívate pre všetky služby jeden e-mail? Robíte veľkú chybu, pozrite sa prečo!

Využívať jeden e-mail pre všetky služby nemusí byť bezpečné ani súkromné. Pozrite sa na dôvody, prečo by ste to nemali robiť.

Aj vy možno vlastníte viacero mailových schránok, ktoré využívate na rôzne účely, čo je samozrejme správne. Niekto však využíva len jednu schránku, s ktorou sa registruje do rôznych služieb a využíva ju ako na súkromnú korešpondenciu, tak aj pre prihlasovanie sa do rôznych služieb a podobne. Aké riziká to však so sebou prináša? A ako by sme mali svoje e-mailové schránky rozvrhnúť najlepšie, aby sme si zachovali svoju bezpečnosť a prehľadnosť v schránkach? K tomu, ako spravovať svoj e-mail, nám prináša prehľad portál howtogeek.com a určite by ste sa nad ním mali zamyslieť aj vy. Možno aj vy totiž robíte veľa vecí nesprávne.

Využívať len jeden e-mail so sebou môže prinášať riziko

Pri vytváraní novej e-mailovej schranky by sme si najradšej vytvorili len jednu, ktorá by mala formát meno.priezvisko@mail.com. Z hľadiska bezpečnosti však využívať len jeden e-mail nie je vhodné. Dôvodom je to, že prihlasovanie sa jedným a tým istým e-mailom do viacerých služieb o nás dokáže prezradiť viac, než by sa patrilo. Takýmto spôsobom dávame všetkým službám najavo, aké ďalšie služby využívame a zdieľame informácie o našej osobe. Ak si však vieme rozdeliť tieto služby na viaceré e-mailové schránky, tak vytvárame situáciu, ako keby sme rozdelili svoju osobu na internete na niekoľko rôznych osôb.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
gmail aplikacia titulka
Zdroj: Ascannio / shutterstock.com

Využívanie viacerých e-mailových adries so sebou prináša aj výhodu toho, že pri prelomení hesla neprídeme o všetky svoje účty. Pre bezpečnosť je lepšie vytvoriť si viacero e-mailových schránok a rôzne účty smerovať vždy na iný e-mail. Takýmto spôsobom môžeme mať rôzne schránky, ktoré budú slúžiť na iné účely.

Ako si rozdeliť e-mailové schránky pre čo najvyššiu bezpečnosť?

Pravdepodobne ste si aj vy na svoj e-mail nastavili niekoľko účtov, ktoré ste využili len raz a potom ste sa už nikdy neprihlásili. A možno ste si aj vy nastavili nejaký ten newsletter, ktorý vám len straší medzi e-mailami a zahlcuje vám vašu schránku. Aj pre takéto prípady je bezpečnejšie vytvoriť si separátny účet, kam si necháte posielať takéto e-maily. Takýchto schránok môžete vlastniť aj viac, pričom ich nebudete využívať napríklad pre bankové aplikácie či účty na sociálnych sieťach.

Gmail titulka
Zdroj: In Green / shutterstock.com

Taktiež by ste si mali vytvoriť aj ďalší účet pre rôzne účty na sociálnych sieťach. Prípadne môžete svoje siete rozdeliť medzi dva účty. Ďalší e-mail by ste si mali vytvoriť pre citlivejšie účty ako napríklad pre bankové účty alebo pracovnú komunikáciu. V každom prípade by ste ale nemali všetko vsádzať na jedno konto, kam si necháte posielať všetko. Zvyšujete tým riziko straty prístupu ku všetkým kontám a rovnako aj narušeniu súkromia.

Koľko e-mailových schránok využívate vy? Rozdeľujete si svoje účty na rôzne e-maily? Podeľte sa s nami v komentároch!

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close