Vedci stoja pred problémom, ktorý spôsobuje krízu v kozmológii

Hubblova konštanta prináša zakaždým iné výsledky a nikto nevie, kde je chyba

solarny system
Zdroj: Pixabay.com (WikiImages)

Vieme, že už od veľkého tresku sa vesmír neustále rozpína. Rýchlosť jeho rozpínania sa nazýva Hubblova konštanta a patrí medzi najzakladanejšie merania vesmíru.

Ak totiž poznáte Hubblovu konštantu, viete zistiť vek kozmu a viete vypočítať aj jeho veľkosť. Zároveň sa dokáže presnejšie zistiť, ako na okolie vplýva temná energia, ktorá poháňa vesmírnu expanziu. Hubblova konštanta sa používa ale aj na zistenie vzdialeností medzi jednotlivými galaxiami. Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci však narazili na problém. Poznajú niekoľko metód, ako sa môžu dopracovať k Hubblovej konštante, avšak každá metóda prináša, z neznámych príčin, iné výsledky. Problém môže byť v nepresnom meraní, alebo v jednej zo zvláštnych charakteristík temnej energie. Vedci rátajú aj s možnosťou, že naše chápanie fyziky je neúplné a vyriešiť tento problém by si vyžadovalo prelom, hodný Nobelovej ceny.

Hubblova konštanta sa počíta nezvyčajnou kombináciou vzdialenosti a času – kilometre za sekundu, za megaparsek (pozn. redakcie: megaparsek je vzdialenosť okolo 3.3 milióna svetelných rokov). Táto kombinácia je potrebná, pretože expanzia vesmíru sa zrýchľuje, tým pádom sa vzdialené objekty javia ako ustupujúce do úzadia.

Kde je chyba?

Ak sa zoberú do úvahy štandardné kozmologické modely, všetko funguje dobre. Ak sa ale vedci rozhodnú zmeniť jeden zo základných komponentov Hubblovej konštanty, niečo sa pokazí.

„Môžete zmeniť pravítko. V tom prípade ale pokazíte pozorovanie, ktoré už bolo vykonané. Môže ísť o množstvo hmoty vo vesmíre, hmotnosť neutrína, alebo niečo podobné. Ide o veci, ktoré sú dobre vysvetlené pomocou štandardného modelu, ale pokazia sa, akonáhle sa snažíte opraviť nedokonalé meradlo. Ak by sme chceli nájsť problém, dopracovali by sme sa až k základným pravidlám fyziky,“ vysvetľuje kozmológ Matthew Colles.

Vedci len hádajú. Možno je problém v teórii všeobecnej relativity, ktorá nepočítala s nejakou drobnosťou. To by bolo zvláštne. Einsteinove teórie totiž dokázali zdolať jeden vesmírny test za druhým, avšak túto možnosť nemožno vylúčiť. Zároveň môže problém tkvieť aj v nepreskúmanej temnej energii. Vedci nevedia, čo je táto záhadná sila zač, avšak javí sa byť jednou zo základných síl. Zodpovedná je totiž za negatívny tlak, ktorý poháňa kozmickú expanziu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre