SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci po prvýkrát zaznamenali priebeh hviezdnej explózie, ktorý sa vola „Nova“. Prinieslo im to veľa odpovedí

Pozorovanie prinieslo odpovede, na túto doteraz záhadnú udalosť

Nova je celkom dramatický jav v živote každého binárneho páru hviezd (pozn. redakcie: binárny pár sú dve hviezdy, obiehajúce okolo seba). Ide o explóziu jasného svetla, ktorá môže trvať celé týždne, alebo aj mesiace. Vo vesmíre nejde o až tak ojedinelý jav, podľa informácií je ich každoročne okolo 10.

Problémom bolo, že žiadnu nedokázali vedci pozorovať od začiatku do konca, teda až doteraz. Nova vzniká v binárnej sústave hviezd, ktoré sú blízko pri sebe. Jedna z nich ukončí svoju fázu červeného trpaslíka, čo býva koniec životného cyklu a po nej ostane biely trpaslík. Je to hviezda s extrémnou hustotou a gravitačnou silou, a tak keď sa jej „partner“ priblíži, biely trpaslík z neho vysáva hmotu, píše sciencealert.com

Ide predovšetkým o vodík, ktorý sa hromadí na povrchu bieleho trpaslíka a vytvára akúsi formu atmosféry. Časom sa tlak v plyne stane natoľko vysoký, že sa začne prudká fúzna reakcia. Keď nastane, možno pozorovať záblesk svetla a vodíková atmosféra je vylúčená do vesmíru. Kedysi dávno si astronómovia mysleli, že ide o zrod nových hviezd, preto názov „Nova“.

Nova
Zdroj: sciencealert.com (A. Maury and J. Fabrega)

Hviezdna explózia

Je to zároveň mimoriadne energetická udalosť, ktorá nevytvára len svetlo, ale aj gamma a röntgenové  žiarenie. Výsledok je, že hviezdy, ktoré sme mohli doteraz pozorovať jedine teleskopom, sú viditeľné aj voľným okom.

Len nedávno mohli astronómovia pomocou konštelácie nanosatelitov BRITE (pozn. redakcie: Bright Target Explorer) pozorovať celú udalosť Novy od začiatku do konca a tým potvrdiť vedecké teórie. Ide o sústavu V906 Carinae, ktorá je od nás vzdialená 13-tisíc svetelných rokov.

Novy sú, v prípade V906 Carinae, termonukleárne explózie na povrchu bieleho trpaslíka. Dlhú dobu si astrofyzici mysleli, že žiarivosť Novy je poháňaná neustálym nukleárnym spaľovaním, ktoré pretrváva po prvotnej explózii. No dáta z BRITE naznačujú, že hlavným spúšťačom je šok, ktorý nastane po vylúčení vodíkovej atmosféry.

Vedci tvrdia, že s novou technológiou sa im podarí zachytiť viac prípadov, ktoré môžu byť oveľa silnejšie. Táto Nova ale ostane kľúčová pri skúmaní fyzikálnych zákonov, ktoré poháňajú tieto exotické udalosti.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close