V týchto smartfónoch od Huawei nehľadajte Mobilné služby Google

Pozrite si zoznam smartfónov od spoločnosti Huawei, ktoré boli predstavené bez Mobilných služieb Google

Sankcie voci Huawei mozu uskodit spolocnosti google
Zdroj: flickr.com (Gage Skidmore), úprava: Vosveteit.sk

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Huawei aktuálne nemôže využívať služby vrátane produktov amerického pôvodu. Dôvodom je pretrvávajúci konflikt s americkou vládou, ktorý trvá už od mája minulého roka, kedy spoločnosť bola zaradená na takzvaný Entity list. V praxi to znamená, že všetky novopredstavené zariadenia po tomto dátume nemôžu využívať služby a produkty amerického pôvodu (okrem produktov/komponentov, ktoré boli zakúpené pred týmto obdobím). Aj tu existuje však niekoľko výnimiek. Americká vláda totiž ponúka jednotlivým výrobcom a partnerom spoločnosti licencie, ktoré im umožňujú kooperovať s Huawei aj naďalej. Druhým dychom treba dodať, že tieto licencie nie sú „rozdávanými“ vo vysokej miere. Inými slovami, disponuje nimi len mala hŕstka firiem.

Čo to znamená pre používateľov?

Zatiaľ čo hardware je Huawei schopný nahrádzať inými výrobcami, tak v prípade softwaru je to náročnejšie. Obzvlášť v prípade Európy, kde sme zvyknutí na služby spoločnosti Google. Používatelia novopredstavených zariadení tak nedisponujú aplikáciami ako Google Play, Google Mapy, Facebook, WhatsApp, a ďalšie. Zatiaľ čo v prípade aplikácií ako Facebook, WhatsApp, Messenger a podobne, sa dajú obmedzenia obísť veľmi jednoducho, tak v prípade mnohých Google aplikácií to nie je možné (aplikácie totiž keď nainštalujete aj prostredníctvom iných obchodov, tak nefungujú korektne. Napríklad Mapy). A práve preto Vám nižšie si môžete pozrieť zoznam viacerých smartfónov, ktoré nedisponujú Mobilnými službami Google.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Huawei buduje vlastnú platformu

Spoločnosť Huawei na tieto problémy zareagovala budovaním vlastnej platformy App Gallery (AG). Ide o vlastný obchod s aplikáciami, kde pribúdajú na dennej báze nové aplikácie. Napríklad len pár dní dozadu pribudla v obchode populárna navigácia Here WeGo. Okrem iného v obchode pribúdajú aj desiatky lokálnych aplikácií naprieč viacerými regiónmi sveta. Výnimkou nie je ani Slovensko.

Huawei AppGallery
Zdroj: Vosveteit.sk

Len pre zaujímavosť, približne 2 týždne dozadu sme Vám priniesli prehľad alternatívnych obchodov ku Google Play, ktoré možno pokladať za alternatívu. Našim top favoritom je obchod Apkpure, v rámci ktorého sme našli 95% aplikácií. Obchod okrem iného umožňuje aj aktualizovanie aplikácií.

Mimochodom, spoločnosť má v pláne podľa dostupných informácií už čoskoro predstaviť produktovú líniu smartfónov Mate 40. Spomína sa, že by sa tak mohlo stať už budúci mesiac. Len pre zaujímavosť, aj napriek aktuálnym ťažkostiam, s ktorými sa Huawei pasuje, sa podarilo spoločnosti za prvý kvartál tohto roka mierne zvýšiť svoje tržby.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre