Cítiš sa stále unavený? Pozor, môže to byť symptóm vážnejšieho problému!
Výskumníci dokazujú, že chronická únava môže byť dôsledok miniatúrnej mŕtvice.
Stalo sa ti, že si z ničoho nič začal byť chronicky unavený? Únava môže byť spôsobená množstvom faktorov týkajúcich sa našej životosprávy. Výskumníci z American Academy of Neurology ale zistili, že za chronickou únavou môže stáť aj iný, zdravotný problém.
Vo svojom výskume dospeli k záveru, že tranzitórny ischemický atak, lepšie známy ako “miniatúrna mŕtvica”, môže spôsobiť dlhodobú pretrvávajúcu únavu. Tá môže trvať aj jeden celý rok. Miniatúrna mŕtvica je stav, počas ktorého nastáva dočasný blok v transporte krvi do mozgu. Spôsobuje niekoľko symptómov, ktoré odoznejú do jedného dňa. Medzi nimi je aj únava, ktorá ale môže pretrvávať dlhšie.
“Keď človek prejde tranzitórnym ischemickým atakom, môžu sa u neho objaviť symptómy ako prepadnutie tváre, slabosť v rukách, či problémy s rečou. Tieto symptómy typicky odoznievajú do jedného dňa. Niektorí pacienti ale hlásili, že po miniatúrnej mŕtvici mali problémy, ktoré im komplikovali život. Objavovali sa problémy pri rozmýšľaní, depresia, úzkosť, či únava. Naša štúdia dokázala, že u niektorých ľudí bola únava bežným symptómom a trvala až rok od miniatúrnej mŕtvice,” vysvetľujú výskumníci.
Dlhodobá únava môže byť výsledok vážneho problému
V rámci štúdie sledovali viac ako 350 dobrovoľníkov s priemerným vekom 70 rokov. Títo dobrovoľníci všetci prešli miniatúrnou mŕtvicou. Autori štúdie dobrovoľníkov sledovali počas jedného roka. Dobrovoľníci vypĺňali dotazníky ohľadom pociťovanej únavy počas prvých dvoch týždňov a potom po troch, šiestich a dvanástich mesiacoch.
Dotazníky sa zameriavali na rôzne formy únavy, ako celkovú únavu, fyzickú slabosť, menšiu mieru aktivity, nižšiu motiváciu a mentálne vyčerpanie. Autori štúdie zistili, že v prvých dvoch týždňoch pociťovalo únavu 61% dobrovoľníkov a 54% dobrovoľníkov pociťovalo únavu dlhodobejšie.
Dobrovoľníci zároveň prechádzali pravidelnými vyšetreniami mozgu. Tu sa ukázalo, že krvná zrazenina v mozgu existovala rovnako u ľudí, ktorí pociťovali dlhodobú únavu ako tých, ktorí nepociťovali dlhodobú únavu. Lekári preto usúdili, že krvná zrazenina nebude s najväčšou pravdepodobnosťou príčinou únavy.
Rovnako sa ukázalo, že ak pacient trpel dlhodobou únavou, mal dvojnásobne vyššie riziko na depresiu alebo úzkosť.
“Dlhodobá únava bola bežná v našej výskumnej skupine. Zistili sme, že ľudia pociťujú únavu minimálne dva týždne po opustení nemocnice, no je vysoká pravdepodobnosť, že táto únava bude pokračovať až jeden celý rok. V našej práci tvrdíme, že ľudia po miniatúrnej mŕtvici by mali byť monitorovaní celé mesiace a lekár by mal hľadať stopy dlhodobej únavy. Mohli by sme tak lepšie pochopiť kto trpí dlhodobou únavou a kto potrebuje lepšiu starostlivosť,” vyjadril sa Boris Modrau, jeden z autorov výskumu.
Výskumníci vysvetľujú aj limitácie ich výskumu. Dobrovoľníci boli seniori a štúdia sa spoliehala na informácie, ktoré sami poskytnú v rámci dotazníka. Mohlo sa stať, že seniorom pomáhali mladší vyplniť dotazník, čím mohli ovplyvniť odpovede. Autori sa majú v pláne výskumu venovať aj naďalej.
Pozor, toto zvyšuje riziko mŕtvice aj infarktu
Výskumníci v staršej štúdii zistili aj to, ako môže hnev vplývať na riziko mŕtvice alebo infarktu. Už predchádzajúce výskumy odhalili, že ak sa naše žily a cievy nedokážu uvoľniť, môže to viesť ku vzniku aterosklerózy. Tá ďalej vedie k vyššiemu riziku srdcových problémov alebo mŕtvice.
V novej práci sa preto vedci rozhodli zamerať sa práve na tieto negatívne emócie. Ukázalo sa, že najmä hnev má zlý vplyv na funkciu krvného obehu, v porovnaní s neutrálnymi emóciami. Smútok alebo úzkosť nemali pozorovateľný vplyv. Experiment zahŕňal 280 dospelých ľudí, ktorým vedci náhodne udelili jednu zo štyroch úloh.
Po dobu ôsmich minút si museli vybaviť spomienku ktorá ich nahnevala, spomienku vyvolávajúcu úzkosť, alebo museli čítať depresívne vety či rátať opakovane od 1 do 100. Vedci vyšetrili funkciu krvného obehu pred a po experimente. Hľadali stopy narušeného rozširovania ciev, známok poškodených buniek alebo zníženej schopnosti buniek opraviť sa. Čo objavili sa môžeš dočítať v našom článku.
Komentáre