Výskumníci konečne našli zdroj záhadného zvuku z hlbokého oceánu: Vytvorilo ho neznáme vodné monštrum?

Výskumníci po rokoch našli zdroj tajomného zvuku "Bloop".

Výskumníci našli zdroj desivého oceánskeho zvuku
Zdroj: AI, Vedavovrecku.sk

Vesmír sa často označuje ako “posledná hranica”, hlavne kvôli kultovému seriálu Star Trek. O oceánoch Zeme by sme mohli povedať to isté. Výskumníkov už roky fascinuje, čo sa nachádza v hlbinách našej planéty a majú ešte čo objavovať. Do dnešného dňa bolo preskúmaných približne 0,001% oceánskeho dna.  

Výskumníci a aj obyčajní ľudia veria, že sa toho pod vodnou hladinou deje oveľa viac, než sme dnes schopní pochopiť. Objavilo sa nespočetné množstvo prípadov, kedy voda vyplavila záhadné morské tvory na plážach, no vedcov zaskočilo aj pár nevysvetliteľných objavov. V minulosti našli napríklad stopy po “kopytách” hlboko na oceánskom dne.  

Možno nikoho neprekvapí, že aj kvôli týmto bizarným objavom sa okolo hlbokého oceánskeho dna objavilo množstvo konšpirácií. Ako informuje portál LAD Bible, ešte pred niekoľkými rokmi sa podarilo výskumníkom v hlbinách oceána zaznamenať zvuk, ktorý nemal vysvetlenie. Jediné, čo vtedy výskumníci vedeli je, že tento zvuk nemohlo vydať žiadne zviera.  

Čo vytvorilo záhadný signál?

Po rokoch sa výskumníkom podarilo odhaliť zdroj tohto zvuku, ktorý bol mimochodom zaznamenaný ešte v roku 1997. Na výskume sa podieľali výskumníci z NOAA (pozn. National Oceanic and Atmospheric Administration). Výskumníci v rámci iného výskumu študovali podmorskú sopečnú aktivitu a vtedy sa im podarilo zachytiť, čo opisujú ako “záhadný, silný a extrémne hlasný zvuk”.  

Tento zvuk zachytili hydrofóny, ktoré boli od seba vzdialené viac ako 3 200 kilometrov. Výskumníci nič také v živote nepočuli. Dokázali ale charakterizovať, že tento zvuk mal špecifickú charakteristiku, podľa ktorej dostal aj svoj názov, “Bloop”. Hneď bolo jasné, že tento zvuk nemohlo vydať žiadne zviera. Vedci ale nemali žiadne konkrétne odpovede, ale zato mali množstvo divokých hypotéz.  

Bloop mohol vzniknúť ako dôsledok utajovaného vojenského cvičenia. Mohlo však ísť aj o motor lode, či zvuk lodného navijaku. Niektorí fanúšikovia záhad dokonca uvažovali aj o tom, že Bloop vytvorilo nejaké morské monštrum, ako napríklad Lochneská príšera.  

Bola odhalená Lochnesská príšera?
Zdroj: Wikimedia – Fair Use

Výskumníci roky nedokázali zistiť pôvod tohto záhadného zvuku. Pomerne rýchlo ale vylúčili, že za zvukom stálo akékoľvek zviera. Nakoniec sa dokázali dostať k odpovedi. Okolo roku 2005 výskumníci skúmali hydrofónmi oblasť okolo Antarktídy. Opäť sa zameriavali na výskum podmorskej sopečnej aktivity a zemetrasení.  

Počas tohto výskumu zaznamenali zvuk, ktorý sa podobal na záhadný Bloop. Keď sa bližšie na signál zamerali, zistili, že tento zvuk patrí ľadovcu, ktorý praská a láme sa od antarktického kontinentálneho ľadovca. Výskumníci konštatujú, že tento zvuk kvôli globálnemu otepľovaniu začíname zaznamenávať oveľa častejšie.  

“Každý rok prebiehajú desaťtisíce takzvaných ľadotrasení. Tie vznikajú roztápaním sa a praskaním ľadu. Výsledkom je teda odlomenie obrovského kusu ľadu a jeho následný pád do vody. Tento proces vytvorí podobný zvuk, akým bol záhadný Bloop,” vyjadrujú sa odborníci.  

Žiadne morské monštrum

Kvôli špecifickým charakteristikám zvuku bolo vždy extrémne nepravdepodobné, aby signál Bloop pochádzal od živočícha. Autori štúdie ale zdôrazňujú, že hypotézy o záhadných oceánskych monštrách boli vždy viac fantastické ako zakorenené v realite.  

Ľudí ale mohol zmiasť aj fakt, že Bloop sa typicky počúva 16-násobne zrýchlený. V takejto rýchlosti prehrávania skutočne môže znieť ako volanie nejakého živočícha. Autori štúdie ale vysvetľujú, že ak by sme počuli Bloop v originálnej rýchlosti, skôr sa podobá na zvuk nejakých otrasov. Tento zvuk prirovnávajú k búrke, než ku zvieraťu.  

Záhada signálu je ale vyriešená. Niektorých možno sklame, že sme tentokrát neobjavili žiadne morské monštrá, no ešte nie je všetkému koniec. Ako sme spomenuli hneď na začiatku, väčšina oceánskeho dna ostáva nepreskúmaná, možno ešte nejaké morské monštrum predsa len objavíme.  

Komentáre