Spánok je pre naše zdravie dôležitý, no ako presne dôležitý, to je niečo, čo výskumníci zatiaľ len odhaľujú. Nová štúdia z University of East Anglia ukazuje ďalší spôsob, ako nám môže spánok pomáhať.
Množstvo štúdii už odhalilo, že pravidelný a dostatočný spánok prináša celý rad zdravotných benefitov. Objavili sa ale aj vedecké práce, ktoré našli prepojenie medzi nedostatkom spánku a mentálnymi problémami. Toto prepojenie objasňuje nová štúdia, podľa ktorej môže nedostatok spánku brániť regiónom mozgu, ktoré nám pomáhajú zbaviť sa nežiadúcich myšlienok, správne fungovať.
“Naša nová práca ponúka hlbší pohľad do kognitívnych a neurónových mechanizmov, ktoré sú základom prepojenia spánku a nášho duševného zdravia. Zistenia predstavené v tejto štúdii nám môžu pomôcť nájsť nové možnosti liečby alebo spôsoby, ako by sme mohli zabrániť vývoju mentálnych porúch, napríklad depresie alebo úzkosti,” vysvetľujú vedci.
Kvalitný spánok zlepšuje náladu
Počas života sa nám môže pomerne často stať, že nám do hlavy vojde nejaká rušivá alebo priam negatívna myšlienka. Vo väčšine prípadov ale ide o chvíľkový jav, na ktorý čoskoro zabudneme. Niektorí ľudia môžu byť ale opakovane trápení zlými myšlienkami, ktoré sú nielen pravidelné, ale aj živšie a znepokojivejšie ako intruzívne myšlienky iných ľudí. Tento prípad sa najčastejšie objavuje pri depresii, úzkosti alebo posttraumatickej stresovej poruche.
“Naše myšlienky hrajú kľúčovú úlohu v tom, ako vnímame externý svet. Neschopnosť kontrolovať naše myšlienky preto môže spôsobiť problémy s našimi emóciami a v tom, ako vnímame svet a ľudí okolo nás,” tvrdí doktor Marcus Harrington, vedúci novej štúdie.
V rámci práce výskumníci naverbovali 85 dobrovoľníkov. Tí mali za úlohu pokúsiť sa potlačiť nežiadúce myšlienky, zatiaľ čo výskumníci monitorovali ich mozog pomocou magnetickej rezonancie. Dobrovoľníkov rozdelili do dvoch skupín. Jedna skupina mala počas noci dostatok spánku, druhá skupina ostala celú noc hore.
Následne vyšetrenie MRI ukázalo, že keď sa oddýchnutá skupina dobrovoľníkov pokúšala potlačiť nežiadúce spomienky, ich mozog zaznamenával vyššiu mieru aktivity v pravom dorzolaterálnom prefrontálnom kortexe. Ide o mozgový región, ktorý ovláda naše myšlienky, akcie a emócie. Skupina, ktorá ostala celú noc hore vykazovala v tomto regióne výrazne nižšiu aktivitu.
Výskumníci si zároveň všimli to, že vyspatá skupina vykazovala nižšiu mieru aktivity v hipokampe. Ide o mozgový región, ktorý sa stará o získavanie uložených spomienok. Autori štúdie zistili aj to, že ak človek strávil viac času v REM štádiu spánku, následne dokázal lepšie využiť dorzolaterálny prefrontálny kortex na potlačenie nevyžiadaných spomienok. Na základe toho usudzujú, že práve REM spánok nám môže počas nasledujúceho dňa pomôcť lepšie zabrániť tomu, aby nežiadúce myšlienky vstúpili do nášho vedomého vnímania. To teda môže znamenať, že dostatok kvalitného spánku je kľúčový, aby sme si dokázali udržať dobrú náladu počas dňa a potenciálne sa vyhnúť depresívnym stavom.
Spánok ťa resetuje do ďalšieho dňa
Vedci už v minulosti dokázali, že počas spánku sa niektoré regióny v hipokampe “vypnú”, vďaka čomu sa môžu naše neuróny resetovať. To má dôležitú funkciu a umožňuje mozgu, aby využíval rovnaké zdroje aj počas nasledujúceho dňa, pri učení sa nových vecí.
Hipokampus je mozgový región, ktorý sa delí na tri menšie oblasti, CA1, CA2 a CA3. CA1 a CA3 sú oblasti, ktoré majú na starosti kódovanie nových spomienok, ktoré majú vzťah k priestoru a času. Tieto regióny sú dobre vedecky preskúmané. Vedci však vedia menej o regióne CA2, ktorý sa stal predmetom záujmu aj pre tento výskum. Analýza tohto mozgového regiónu vedcom ukázala, že tento región zodpovedá za utíšenie a resetovanie neurónov v hipokampe počas spánku. O tom, ako tento región funguje sa viac dočítaš v tomto článku.