V ktorej časti galaxie má prevahu temná hmota?

Tím astronómov sa rozhodol zistiť, kde má záhadná hmota prevahu

Galaxia
Zdroj: flickr.com (Michel ARZOUMANIAN)

Galaxie sú naozaj masívne zoskupenia hviezd. Ak by sme sa však pozreli na ich okraje, zistili by sme, že hustota jednotlivých hviezd je redšia a temná hmota prevláda, ako dominantná forma hmoty. Galaktické jadro je však pravým opakom, píše portál IFLScience. V strede galaxie tvoria hmotu prevažne hviezdy a planéty.

Už je tomu nejakú dobu, čo observatórium Vera Rubin objavilo, že rýchlosť, akou rotujú jednotlivé galaxie, vyžaduje oveľa viac hmoty, než mohli astronómovia pozorovať. Odvtedy sa množstvo vedcov snažilo prísť na to, čo temnú hmotu tvorí a ako je rozložená naprieč galaxiou. Jedným z vedcov je aj Kenneth Freeman, ktorý sa pokúsil nájsť odpoveď.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odhalenie temnej hmoty

Lenže študovať našu vlastnú galaxiu je náročné. Z nášho uhľa pohľadu je veľká časť Mliečnej dráhy zastretá a my do nej nevidíme. Preto astronómovia študujú podobné galaxie. Jednou z nich je galaxia NGC 6946, ktorá sa od Zeme nachádza 22-miliónov svetelných rokov.

Aby mohol Freeman zistiť rozloženie temnej hmoty, prvým krokom je zistiť, ako je hmota v galaxii rozložená celkovo. Následne odčíta baryónovú (pozn. redakcie: bežnú) hmotu. Ďalší krok je podľa vedcov zložitejší a vyžaduje si štúdium planetárnej hmloviny, ktorá sa nachádza v galaxii NGC 6946.

Planetárne hmloviny vyžarujú typickú zelenú žiaru, ktorá dokáže astronómom prezradiť, či sa pohybuje smerom ku nám, alebo od nás. Ide o fenomén, ktorý sa nazýva dopplerov efekt. Freeman študoval tieto pohyby planetárnych hmlovín  a podľa toho sa mu podarilo odhadnúť distribúciu normálnej hmoty v rôznych vzdialenostiach od galaktického jadra. Freeman a jeho tím prišli na to, že vo vnútorných častiach galaxií dominuje normálna hmota, zatiaľ čo vo vonkajších častiach má absolútnu prevahu temná hmota.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre