Spravodajstvo

Európska únia chce novú legislatívu. Chce posilniť právo na opravu zariadení

Európska únia chce produkty, medzi ktorými nebudú kazítka. Zároveň chce posilniť právo na opravu produktov

Európsky parlament 395 hlasmi odsúhlasil uznesenie, ktoré zaväzuje Európsku komisiu, aby predložili návrh, ktorý posilní práva spotrebiteľov na opravu výrobkov.

Nová legislatíva, na ktorej bude musieť pracovať komisia, by mala zjednodušiť proces opravy zariadení, spraviť ho viac systematickým, nákladovo efektívnejším, či už rozšírením záruk, poskytnutím záruk na vymenené diely alebo lepším prístupom k informáciám o opravách a údržbe.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nové pravidlá majú za cieľ predĺžiť životnosť produktov a znížiť  elektroodpad

Európska únia zároveň tlačí na zvýšenú podporu trhov s použitým tovarom. Rovnako chce zabezpečiť, aby výrobcovia produktov odstránili praktiky, ktoré skracujú životnosť výrobkov. Ďalšou požiadavkou, ktorú poslanci požadujú, je harmonizácia nabíjačiek a nabíjacích výstupov za účelom, aby bol zredukovaný elektroodpad. Jednou z ďalších noviniek by malo byť označovanie produktov podľa ich životnosti, ktoré by deklarovalo informácie o predpokladanej dobe životnosti produktu.

„Nastal čas využiť ciele Green Deal ako základ jednotného trhu, ktorý podporuje design a trvanlivé výrobky a služby. Aby sme to dosiahli, potrebujeme komplexný súbor pravidiel, ktorý uľahčí jasné a jednoduché rozhodnutia namiesto technických zmien a doplnení, ktorým chýba politická odvaha a ktoré mätú spotrebiteľov aj podniky. Prijatím tejto správy poslal Európsky parlament jasný odkaz: harmonizované povinné označovanie označujúce trvanlivosť a riešenie predčasného zastarávania na úrovni EÚ sú cestou vpred, “ uviedol spravodajca David Cormand (Zelení / EFA, FR).

Ľudia podľa dát uprednostňujú opravu zariadení, pred ich výmenou

Podľa dát Európskej únie, až 77% občanov by uprednostnilo opravu zariadenia, namiesto jeho výmeny. Zároveň si 79% obyvateľov krajín Európskej únie myslí, že výrobcovia by mali byť zo zákona povinní uľahčiť opravu digitálnych zariadení alebo výmenu ich jednotlivých častí.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close