Podarilo sa vedcom objaviť záhadný „piaty element,“ ktorý poháňa expanziu vesmíru?

Nové výskumy prichádzajú s fascinujúcimi výsledkami

Teória transcendencie
Zdroj: pixabay.com/Wikiimages

Medzinárodný tím vedcov navrhuje, že zrýchlená expanzia vesmíru môže byť zapríčinená tajomnou substanciou, ktorú nazývajú kvintesencia. Ide o látku, ktorá by sa mala šíriť vesmírom, píše portál Futurism.

Ide o objav, ktorý by mohol priniesť nové odpovede, týkajúce sa pôvodu temnej energie, záhadnej sily, ktorá je podľa súčasných modelov zodpovedná za rýchlosť, akou sa vesmír rozpína. Závery vedcov, ktoré narážajú na existenciu kvintesencie a jej rozšírenia vo vesmíre, sa stretli s vlnou skepticizmu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Teórie o temnej energii boli totiž po prvýkrát predložené v roku 1998. v tom čase sa vedcom podarilo zistiť, že množstvo tejto energie je rovnaké, pre každú jednotku obsahu. Považovali ju preto za akúsi kozmologickú konštantu. Ani s teóriou temnej energie však nesúhlasili všetci. Namiesto toho tvrdili, že samotná temná energia sa môže skladať z neznámeho „piateho elementu.“

Tajomná kvintesencia

Týmto piatym elementom môže byť podľa niektorých vedcov kvintesencia. Podľa ich teórií však nejde o vrodenú vlastnosť vesmíru, ktorú by sme vedeli zapísať konštantou, no nie je to ani forma hmoty. Ak by temná hmota bola hľadanou kvintesenciou, znamenalo by to, že sa jej hustota zníži počas toho, ako vesmír expanduje.

Vedci však neostali iba pri teoretických poznatkoch. Aby svoje tvrdenia otestovali, vymysleli pokus. Ak je kvintesencia skutočná, pravdepodobne by v istom spôsobe ovplyvnila svetlo, počas jej šírenia vesmírom. Ak by sa vedci pozreli na mapu kozmického mikrovlnného pozadia, pravdepodobne by našli potrebné dôkazy. Ak je kvintesencia skutočná, dokázali by odhaliť isté svetelné vzorce, ktoré by to dokazovali.

Tím vedcov preto analyzoval kozmické mikrovlnné pozadie a vskutku sa im podarilo lokalizovať stopy, ktoré naznačujú existenciu kvintesencie. Svoje výsledky publikovali v tejto štúdii. Ich práca však nie je ani zďaleka hotová. Vedcom chýbajú dôkazy, no ak by sa ich teória potvrdila, znamenalo by to zmenu v chápaní vesmíru. Domnienky naznačujú, že ak je kvintesencia naozaj temnou hmotou, expanzia vesmíru sa môže spomaliť a dokonca aj zastaviť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre