SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Uber sa pomocou tajného nástroja „Greyball“ vyhýbal úradom

Článok v The New York Times opisuje ako Uber využíval nástroj s názvom Greyball na to, aby sa vyhol odhaleniu zo strany úradov v mestách a krajinách, kde boli miestne vlády proti použitiu aplikácie pre zdieľanú jazdu, alebo ju úplne zakázali.

Štyria súčasní a bývalí zamestnanci Uber poskytli podrobnosti o Greyball, rovnako ako aj podrobné doklady o programe redakcii New York Times. Greyball využíva dáta zhromaždené z aplikácie Uber ako sú napríklad informácie o kreditnej karte, aby sa vyhli detekcii úradmi. Program bol použitý v Bostone a Las Vegas, ako aj mimo územia Spojených štátov v krajinách, ako je Taliansko, Francúzsko, Austrália a Južná Kórea.

Zdroj: Unsplash.com

Uber už dlhšie sprevádzajú kauzy

Greyball je len jednou časťou väčšieho programu s názvom VTOS, alebo „porušenie podmienok služby“, a podľa zamestnancov Uberu, ktorí kontaktovali The New York Times, sa dnes ešte stále používa. Implementácia programu bola zaznamenaná v roku 2014.

Vo svojom vyhlásení povedal Uber o programe:

„Tento program zamieta žiadosti o jazdu užívateľom, ktorí porušujú naše podmienky využívania služby – či už sú to ľudia, ktorých cieľom je fyzicky ublížiť vodičom, konkurenti, ktorí sa pokúšajú narušiť naše operácie, alebo súperi, ktorí sa dohovorili s úradníkmi o tajných operáciách pre chytanie vodičov.“

Správy o tomto programe prichádzajú v čase, keď Uber sprevádzajú kontroverzné kauzy, vrátane tých, kde sa CEO spoločnosti hádal s vodičom, tvrdenia o sexistickom a nevraživom pracovnom prostredí v spoločnosti, ako aj žalobe podanej proti nim materskou spoločnosťou Google, Alphabet.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close