Bezpečnosť

Týmto mýtom možno veríte aj vy: Ako môžete (ne)bezpečne prehliadať internet?

Pozrite sa, ako môžete bezpečne prehliadať internet a nevystaviť sa tak rôznym podvodom. Týmto mýtom stále verí množstvo ľudí.

Na bezpečnosť pri prehliadaní internetu pravdepodobne myslíte aj vy. Tipov, ako sa zabezpečiť a dať si pozor na rôzne podvody a útoky, môžeme nájsť na internete mnoho. Medzi týmito tipmi však nájdeme častokrát aj rôzne mýty, ktorým dlhodobo veríme a praktizujeme ich. Ak však veríte niektorým mýtom, tak môžete svoje zabezpečenie znížiť a vystaviť tak svoju bezpečnosť podvodníkom. Ako teda môžeme bezpečne prehliadať internet bez toho, aby sme ohrozili bezpečnosť nás aj našich zariadení? A ktorým mýtom by sme teda nemali veriť? Tie najčastejšie mýty si teraz rozoberieme v našom článku a veríme, že po novom sa im tak budete môcť vyvarovať.

Na internete nemusím mať žiadnu ochranu, ak nemám nič dôležité na svojom zariadení

Prvý mýtus, ktorému verí množstvo používateľov, je práve vyššie uvedená veta. Aj zariadenia, v ktorých nemáme uložené žiadne citlivé údaje, by sme si mali chrániť. V prípade, že prehliadate internet, môžete naraziť na rôzne pokusy o útok v podobe spyware alebo phishingového útoku. A práve preto by ste mali chrániť aj svoj počítač či smartfón v prípade, že v ňom nemáte nič uložené. Aj váš pohyb na internete sa totiž môže chrániť napríklad vďaka antivírusovým programom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Všetky webové stránky sú dôveryhodné

Ďalším častým mýtom je, že internet v sebe skrýva len dôveryhodné stránky. Každú jednu webovú stránku, ktorú plánujeme navštíviť, by sme si mali riadne overiť. Niektoré stránky v sebe totiž môžu skrývať škodlivý obsah alebo sa môžu pokúšať o podvod. Pozor by sme si mali dať aj na certifikát stránky, no ani certifikácia zabezpečenia (HTTPS) neznamená, že stránka nebude obsahovať škodlivý obsah. Tento certifikát hovorí len to, že komunikácia medzi vami a webovou stránkou je šifrovaná. Ak je na druhej strane teda podvodník, problém môže byť na svete.

https_internet
Zdroj: Vosveteit.sk, wikimedia

Ak používam verejnú Wi-Fi, moje súkromné údaje sú v bezpečí

Častým mýtom je aj to, že všetky siete Wi-Fi budú bezpečné. Problematike bezpečného prehliadania sme sa už venovali a ak ste čítali návody pre bezpečné prehliadanie pozorne, tak určite viete, že by ste si na verejné siete Wi-Fi mali dávať pozor. Dôvodom je to, že nikdy nevieme, aké zabezpečenie sa za takouto sieťou skrýva. Dajte si teda pozor na voľné siete v mestách, reštauráciách a kaviarňach, no aj na vlakových staniciach či letiskách. Nikdy totiž neviete, aké nebezpečenstvo sa za takouto sieťou skrýva a ako veľmi (ne)bezpečne internet prehliadate. Obzvlášť nebezpečný je útok man-in-the-middle, kedy útočník vytvorí verejnú Wi-Fi sieť a následne monitoruje aktivitu používateľov.

Ak dostanem e-mail od známej osoby, je vždy bezpečný

Aj vy ste si mohli myslieť, že každý e-mail od známej osoby nebude skrývať nebezpečenstvo. Môže sa však stať, že e-mailovú schránku vášho známeho napadnú útočníci. Tí rozošlú škodlivé e-maily vám aj ďalším kontaktom. Preto by ste si mali dávať pozor na každý e-mail, ktorý vám pristane v schránke. Taktiež by ste nemali náhodne klikať na odkazy, ktoré vám v e-maile pristanú a rovnako si dajte pozor aj na prílohy, ktoré môže e-mail obsahovať.

Gmail spravy titulka
Zdroj: In Green / Shutterstock.com

Antivírusový program zaručuje úplnú bezpečnosť

Posledný mýtus, ktorý robí internet o niečo bezpečným miestom, je vyššie spomenutý výrok. Ani antivírusový program nemusí zabezpečiť, že bude vaše prehliadanie a pohyb na internete bez problémov. Preto by ste mali dbať aj na zásady bezpečného prehliadania a nespoliehať len na jeden program. Taktiež by ste mali skôr vsádzať na dôveryhodnejšie antivírusy, pretože menej spoľahlivý antivírus vás nemusí úplne ochrániť.

Verili ste týmto mýtom predtým aj vy? A ako sa chránite pri prehliadaní internetu? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close