BezpečnosťSpravodajstvo

Týmito spôsobmi vystavujeme smartfón riziku hacknutia najčastejšie: Ako sa tomu vyhnúť?

Hackeri stále nepoľavujú a náš smartfón sa jednoducho môže ocitnúť v nebezpečenstve. Pozrite sa, ako hrozbu odhaliť a vyhnúť sa jej.

Internet a svet technológií je plný nástrah. Určite ste sa aj vy niekedy stretli s potenciálnou nástrahou, ktorá by vás mohla dostať do pekných problémov. Veríme však, že ste sa jej úspešne vyhli a do problémov ste sa nedostali. V každom prípade je však užitočné sa na tieto problémy pozrieť a vedieť, čomu sa máme do budúcna vyvarovať. Určite nechceme totiž svoj smartfón vystaviť potenciálnym hrozbám, ktoré by mohli ohroziť nás, naše osobné údaje a súbory a tiež naše zariadenie. Na tieto hrozby si teda dajme pozor, ak nechceme svoj Android smartfón naservírovať hackerom na zlatom podnose. Bližšie informácie k tejto problematike nám prináša portál androidguys.com.

Týmito spôsobami sa váš Android smartfón dokáže hacknúť najčastejšie

Jedným z najčastejších spôsobov ohrozenia smartfónov je určite pripojenie sa k verejnej sieti Wi-Fi. Útočník dokáže totiž vytvoriť Wi-Fi hotspot, ktorý vyzerá dôveryhodne. Používateľ smartfónu sa tak k sieti bez akýchkoľvek pochybností pripojí, čím však útočníkovi odovzdá plný prístup k jeho smartfónu. Tento typ útoku sa volá Man-in-the-middle a je pomerne častým najmä v dovolenkových destináciách, kde ľudia vo zvýšenej miere vyhľadávajú dostupné a bezplatné Wi-Fi siete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rovnako útočníci radi útočia rôznymi odkazmi na zdanlivo bezpečné stránky. Útočník vám tak pošle zdanlivo neškodný e-mail, ktorý obsahuje odkaz, na ktorý klikneme. Náš smartfón sa tak opäť môže stať cieľom útočníka. Tento útok voláme phishing a je pomerne častým. Útočníci v tomto prípade napríklad falšujú stránky, ktoré zobrazujú ako stránky bánk či iných finančných inštitúcii. Používateľ v nevedomosti vloží do nej svoje údaje v dôsledku čoho ich odovzdá podvodníkovi.

Smartfon pozor
Zdroj: flickr.com (Kārlis Dambrāns), Vosveteit.sk (úprava)

Do smartfónu nám taktiež hackeri vedia nainštalovať rôzny softvér, prostredníctvom ktorého si svoj smartfón nechávame sledovať a ovládať. A čo je na tomto spôsobe „najlepšie“, častokrát si takúto aplikáciu do zariadenia nainštalujeme sami s myšlienkou, že je úplne bezpečná. A hoci sa vo všeobecnosti odporúča, aby sme nesťahovali aplikácie z iných obchodov ako je obchod Play, tak tento typ softvéru môžeme nájsť aj v oficiálnych obchodoch.

Známym útokom je aj spôsob, kedy hacker kontaktuje vášho operátora a presvedčí ho, aby aktivoval kartu SIM, ktorú vy nevlastníte. Takýmto spôsobom ktokoľvek kto vás bude kontaktovať sa nedostane ku vám, ale k útočníkovi. Nebezpečenstvo to začne byť vo chvíli, kedy máme ako metódy overenia k našim účtom zvolené overenie prostredníctvom SMS správy.

Nezabudnime však ani na metódu, kedy hackeri vytvárajú rôzne kombinácie hesiel, akými uhádnu heslá k vašim účtom. Za týmto účelom využívajú rôzny hackerský softvér, ktorý je schopný jednoduché prihlasovacie údaje odhaliť v priebehu pár sekúnd.

Ako sa útokom hackerov vyhnúť?

Známymi znakmi, ktorými spoznáme, že náš smartfón napadli hackeri, sú napríklad časté vyskakovacie reklamy v smartfóne. Všimnúť si to môžeme napríklad aj na slabšom výkone zariadenia, pádoch aplikácií, podozrivej aktivite na vašich sociálnych sieťach, hovoroch a správach z neznámych čísel alebo dlhšom čase pri nabíjaní.

Problémom sa môžeme vyhnúť napríklad používaním silnejších hesiel, ktoré nám útočníci nemôžu odhaliť. Ideálna je kombinácia veľkých a malých písmen, číslic a špeciálnych znakov. Medzi prevenciu patrí aj naša ostražitosť, pretože nemusíme klikať na odkazy, ktoré pôsobia podozrivo.

Smartfon_pozor
Zdroj: unsplash.com (CoinView App), Vosveteit.sk

Na bezpečnosti môže pridať aj dvojfaktorové overenie prihlásenia pre naše účty. K prihláseniu teda pristúpime po zadaní hesla, no aj overení napríklad pomocou kódu z našej mailovej adresy. Najčastejšie sa však náš smartfón vystavuje nebezpečenstvu pomocou Bluetooth a Wi-Fi. Nepripájajte sa teda k neznámym sieťam a zariadeniam a vo chvíli, kedy tieto siete nevyužívate, ich jednoducho vypnite. Rovnako by sme mali kontrolovať, na aké odkazy klikáme a v prípade finančných stránok, či webov kde vkladáme citlivé údaje, by sme si mali preveriť, či web je skutočne ten, za ktorý sa aj tvári. V mnohých prípadoch sa stačí pozrieť len na URL stránky, či tam nie je napríklad drobný preklep.

Stali ste sa už niekedy cieľom nejakého hackera? A ako ste to spoznali? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close