SpravodajstvoTechnológie

AI ukázala, akú má predstavu o ešte neobjavených stvoreniach na Zemi. Vyzerajú ako z hororu! Báli by ste sa ich?

Na Zemi zrejme existuje množstvo stvorení, ktoré sme ešte neobjavili. Podľa AI vyzerajú tieto bytosti ako z hororu.

Umelá inteligencia je novodobý fenomén. Pomáha nám denne pri množstve úloh bez toho, aby sme o tom vedeli. Vyhľadávanie informácií, fotiek alebo dokonca aj fotografovanie. Tam všade nájdeme AI. Umelá inteligencia ale v posledných mesiacoch začala aj kresliť na základe textového vstupu, čo vykúzlilo množstvo zaujímavých diel. Najnovšie dostala umelá inteligencia za úlohu nakresliť bytosti, ktoré ľudstvo doposiaľ neobjavilo. Výsledky boli ale vo väčšine prípadov ako z hororu. Na informáciu upozornil web the-sun.com.

Od predpovedania k objavovaniu

Po tom, čo bola umelá inteligencia na kreslenie obrázkov sprístupnená širokej verejnosti (napríklad na stránke Craiyon), sa na internete začali objavovať rôzne zaujímavé obrázky. Kreslenie mačiek na bicykli pomocou umelej inteligencie DALL-E ale ľudí rýchlo omrzelo a preto prešli k pokročilým úlohám. Jednou z nich bola istá forma predpovede, pretože umelá inteligencia mala vykresliť poslednú selfie z planéty Zem, prípadne ako budú vyzerať poslední ľudia na našej planéte. To sú katastrofické scenáre, ktoré možno nikdy nenastanú a preto AI nemohla čerpať z nejakých overených zdrojov. Tieto obrázky sa aj napriek tomu stali na internete rýchlo populárne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Od akýchsi predpovedí ale teraz prechádza AI k skúmaniu toho, čo sa odohráva aktuálne, len o tom ešte nevieme. Konkrétne ide o bytosti, na ktoré ľudská rasa ešte nenatrafila a preto sú pre nás neznáme. V tomto prípade by išlo najmä o morské živočíchy, pretože ľudia zatiaľ preskúmali menej než 80 percent oceánov. Preto je veľmi pravdepodobné, že sa v oceánoch nachádzajú živočíchy, ktoré ešte nikto nikdy nevidel.

A práve táto záhada zaujala niekoho na internete, ktorý na webe Craiyon zadal požiadavku na stvorenie, ktoré ešte nebolo objavené. Umelá inteligencia následne vykúzlila sériu obrázkov, ktoré vo väčšine prípadov naháňajú hrôzu. Ide zväčša o bytosti neidentifikovateľnej veľkosti, ktoré sa podobajú na hmyz. Tieto stvorenia majú množstvo chápadiel a rozhodne nevyzerajú prívetivo. No podľa AI by sme takéto bytosti zrejme našli na dne oceána.

AI bytosti
Zdroj: Craiyon

Posilnenie predsudkov

Je vidieť, že tvorcovia webu Craiyon ešte majú kopec práce. Potvrdzujú, že vygenerované modely vedia vyzerať veľmi presvedčivo, no tie vedia často posilniť rôzne spoločenské predsudky.

Aj keď sú možnosti modelov generovania obrazu pôsobivé, môžu tiež posilniť alebo zhoršiť spoločenské predsudky. Pretože bol model trénovaný na nefiltrovaných údajoch z internetu, môže vytvárať obrázky, ktoré obsahujú škodlivé stereotypy. Rozsah a povaha zaujatosti modelu DALL·E mini musia byť ešte úplne zdokumentované.

Určite je preto namieste otázka, či je v takejto fáze projektu vhodné zverejňovať demo širokej verejnosti. Množstvo ľudí vie totižto takýto nástroj zneužiť na oveľa horšie spôsoby. Z rovnakého dôvodu necháva Google podobný projekt s názvom Imagen pod zámkom.

A čo si o tejto predpovedi umelej inteligencie myslíte vy? Vyjadrite svoj názor dolu v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close