Trh so smartfónmi má nového lídra. Ako je na tom výrobca vášho telefónu?!

Apple sa stal výrobcom s najväčším podielom na svetovom trhu so smartfónmi. Prekonal tak aj svojho najväčšieho Android konkurenta.

trh so smartfonmi samsung apple huawei
Zdroj: B.Zhou / Shutterstock.com

Americká spoločnosť Apple stojí za najúspešnejším konkurentom pre smartfóny s operačným systémom Android. Telefóny s označením iPhone získavajú na trhu jeden úspech za druhým a nemôžeme poprieť, že séria iPhone 14 sa stala naozaj populárnou sériou na trhu. Americký gigant sa navyše stal prevažujúcou spoločnosťou v rebríčku najviac predávaných zariadení za rok 2022, pričom v TOP desiatke obsadil až osem pozícií. Teraz sa však dozvedáme šokujúcu správu, pretože ako nás informuje portál andro4all.com, spoločnosť pod vedením Tima Cooka sa dostala na vrchol spoločností na celosvetovom trhu. Prekonala tak aj juhokórejského konkurenta, ktorý si prvenstvo dlhodobo držal na svojom konte.

Apple prekonáva Samsung v podiele na trhu

Ešte donedáva sa mohol titulom najväčšieho výrobcu na trhu pýšiť juhokórejský Samsung, ktorý bezpochyby získal množstvo nových fanúšikov aj vďaka sérii Galaxy S23. Aj napriek tomu sa zdá, že konkurenčný Apple si vedie na trhu o niečo lepšie, keďže v priebehu posledných mesiacov získal pozíciu výrobcu s najväčším podielom na trhu. Po dlhej dobe tak predbehol svojho konkurenta, pričom táto zmena sa diala postupne. Tieto dve spoločnosti si totiž konkurovali dlhodobo a bolo len otázkou času, kedy sa ich prvé pozície prehodia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Podiel výrobcov smartfónov na trhu Apple Samsung
Zdroj: GlobalStats

Výmenu pozícii pravdepodobne posílili Vianoce, keďže podľa grafu dokázal Apple predbehnúť Samsung práve v decembri. Konkurenčný Samsung sa ale stále nevzdáva a snaží sa dobehnúť amerického giganta späť. Rozdiel v rámci podielu na trhu sa neustále zmenšuje. Tiež veríme, že aj predstavenie vlajkových lodí so série Galaxy S23 opäť vylepšia štatistiky spoločnosti. Nové iPhony totiž v najbližších mesiacoch nemáme na trhu očakávať a ich predstavenie pravdepodobne prebehne tradične v septembri.

Významným hráčom je aj Xiaomi

Aj keď je tretie miesto v číslach výraznejšie vzdialené od prvých dvoch, tak jeho majiteľ si zaisťuje významný podiel na trhu. Je ním práve čínske Xiaomi, ktoré vo svojom portfóliu ponúka lacnejšie zariadenia pod svojimi dcérskymi značkami Redmi a Poco, no aj výkonné vlajkové lode s novými inováciami. Na svetovom trhu sa však Xiaomi nepohybuje v číslach, s ktorými by dokázalo konkurovať spoločnostiam ako je Apple či Samsung. Xiaomi tak dominuje najmä v menších lokálnych trhoch ako napríklad v Číne či Indii.

iPhone 14 Pro_kamerovy modul
Zdroj: Apple

Na štatistickom grafe môžeme vidieť aj to, ako sa darí spoločnosti OPPO, ktorá sa za posledné mesiace dostáva s číslami na trhu čoraz vyššie. Prekonáva aj bývalého giganta v podobe spoločnosti Huawei. Tá v minulosti patrila medzi špičku a doťahovala sa na Apple či Samsung. Pre sankcie zo strany USA však už dnes veľa smartfónov na trhu nepredáva.

Patríte medzi fanúšikov iPhonov? Alebo ste si radšej zvolili Android? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre