Tim Cook prezrádza, prečo sa iOS darí vyhýbať malwaru lepšie, ako Androidu. Ide o tajnú „zbraň“ úspechu?

Tim Cook hovorí, že vďaka dizajnu iOS, ktorý navrhli tak, aby existoval jeden obchod s aplikáciami, tak na iOS je menej malwaru v porovnaní s Androidom.

Android vs iOS
Zdroj: Vosveteit.sk

Android a iOS sú dva konkurenčné operačné systémy, ktoré dnes dominujú trhu. Používatelia iPhone zariadení nedokážu dopustiť na ich OS, ale rovnako je to aj v prípade Android používateľov. Android používatelia vo všeobecnosti hovoria o otvorenosti systému, ktorý im umožňuje zo zariadením robiť „čokoľvek“, zatiaľ čo iOS je limitovaným. Na druhej strane, iOS používatelia častokrát vyzdvihujú optimalizovanosť systému, ktorá je úplne niekde inde, ako v prípade väčšiny Android zariadení. Samozrejme, v prípade vlajkových zariadení výrobcov, sa rozdiely stierajú.

Tak či onak, iOS je bezpochyby uzavretejším systémom. Portál Macrumors.com najnovšie upozorňuje na rozhovor s Timom Cookom, riaditeľom spoločnosti Apple. Ten v rámci diskusie hovoril nielen o ochrane dát a transparentnosti, ktorá je v posledných týždňov horúcou témou vzhľadom na novinky zavedené v iOS 14.5, ale debatoval aj o škodlivom softwary. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Android má takmer 50-krát viac škodlivého softwaru, hovorí Cook

Tim Cook tvrdí, že Android má 47-krát viac škodlivého softwaru v porovnaní s iOS. Otázkou je, prečo je tomu tak? Cook má na to jasnú odpoveď, je ňou dizajn iOS a nutnosť inštalácie aplikácie výlučne cez App Store. V dôsledku toho majú väčšiu kontrolu nad tým, aký software je šíreným naprieč ich platformou.

„Pretože sme systém iOS navrhli tak, aby existoval jeden Obchod s aplikáciami a všetky tieto aplikácie boli pred uvedením do obchodu skontrolované.“ Cook ďalej uviedol, že v súvislosti s diskusiami je „optimistický“ a spoločnosť Apple bude vždy stáť za používateľa.

Cook v rámci rozhovoru ďalej hovoril aj o tom, že už viac ako dekádu sa sústreďujú na ochranu súkromia používateľov a že to vidia ako „základné ľudské právo“. Ďalej dodal, že túto filozofiu priniesol jeho predchodca, Steve Jobs, a pokračujú v nej do dnešných dní. Riaditeľ Apple hovorí, že všetci sa dnes obávajú toho, že sú sledovanými a preto ľudia robia menej vecí, menej premýšľajú. Prízvukuje, že nikto nechce žiť vo svete, kde sa obmedzuje sloboda prejavu.

Uzavrenosť systému prináša aj negatíva

Rovnako treba spomenúť, že v spojitosti s uzatvorenosťou systému, Apple aktuálne čelí súdnemu sporu so spoločnosťou Epic Games, ktorá tvrdí, že Apple krivý trh. Odôvodňuje to tým, že neumožňuje vývojárom distribuovať aplikácie aj prostredníctvom iných kanálov ako je App Store naprieč iOS v dôsledku čoho, Apple je „strážcom brány“, ktoré aplikácie sú dostupnými. Nehovor viac o tom, že vývojár musí akceptovať „jednostranné“ podmienky, aby mohol na iOS platforme fungovať, myslí si Epic Games. Rovnako sa objavili podozrenia, že Apple ako správca App Stotre obchodu manipuluje s výsledkami vyhľadávaní aplikácií v obchode, kde sú presadzované aplikácie spoločnosti na úkor konkurencie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre