Tieto tri emoji môžu ničiť váš spoločenský život, tvrdí štúdia. Používate ich?

Niektoré emoji môžu na konverzáciu vplývať zásadne negatívne a znížiť atraktivitu osoby. Iné zasa majú opačný dopad.

emoji a ich vyznam
Zdroj: Unsplash (Markus Winkler)

Prvé emoji sa spájajú ešte s rokom 1997, kedy vznikol súbor 90 prvkov pre komunikáciu. Každý z nich mal 12 x 12 pixelov a všetky boli monochrómne, teda len v čiernej farbe. Dnes už si však konverzáciu bez týchto prvkov ani nevieme predstaviť a v najnovšom súbore Unicode 15.0 nájdeme až 3664 emojis pre komunikáciu na internete. Každý jeden prvok má svoj význam, aj keď si ho niekto môže vyložiť inak, ako je pôvodne zamýšľaný tvorcami (podľa poslednej štúdie je to prípad až 47% používateľov, ktorí význam zamieňajú). Rovnako však rôzne symboly môžu pôsobiť v konverzácii rôzne na rôznych ľudí. A práve na toto sa zamerala štúdia od Adobe, ktorá skúmala, ktoré symboly pôsobia tak, že ich používateľ nám príde atraktívnejší, prípadne naopak neatraktívny. Výsledky štúdie nám priniesol portál andro4all.com.

Dokážu emojis zvyšiť našu atraktivitu?

Štúdia sa zamerala na 5000 ľudí, ktorí obrázkové symboly využívajú v konverzácii aktívne. Až 92% respondentov odpovedalo, že sú podľa nich emojis naozaj užitočné pre konverzáciu bez jazykovej bariéry. Ich výhodou je tiež to, že druhá strana konverzácie vie bez problémov odhadnúť naše pocity či náladu na základe výberu emoji. Štúdia sa tiež ale zamerala na atraktivitu, teda na to, či správny výber emoji dokáže zvýšiť, prípadne znížiť našu atraktivitu. Výsledky môžeme využiť napríklad pri zoznamovaní sa cez internet či komunikácii s niekým, komu sa chceme zapáčiť. Zhrnutie štúdie bolo jasné, emotikony majú vplyv na našu atraktivitu v online priestore.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
emoji náhľad
Zdroj: emojipedia.org

V prvom rade by sme však pri komunikácii mali zvážiť aj reálny význam emoji, keďže nie každý musí mať taký význam, ako si myslíme. Predtým, než sa teda pokúsime niekomu zapáčiť v online priestore, mali by sme si dohľadať pravý význam symbolov. Niektoré symboly sú však v konverzácii vítanejšie ako iné, preto by sme ich výber mali poctivo zvážiť. Uhádnete, ktorým by sme sa mali v konverzácii vyhnúť a ktoré naopak preferovať? Máme pre vás odpoveď.

Tieto emoji patria medzi (ne)atraktívne

Aj na vás niektoré emoji určite pôsobia prívetivejšie a radšej sa pozriete na usmiatu tváričku ako na plačúci symbol. V skutočnosti ak chceme na druhú stranu zapôsobiť, mali by sme si vybrať symboly so srdiečkami. Najviac prívetivé a atraktívne emojis sú usmiata tvár s očami v tvare srdca (😍), tvár posielajúca bozk (😘) a usmiata tvár so srdiečkami (🥰). Tieto symboly majú v konverzácii pôsobiť milo a priateľsky. Navyše dokážu aj zvýšiť našu atraktivitu.

smiley upside down
Zdroj: emojipedia.org

Najmenej atraktívne symboly by ste možno vedeli uhádnuť. Na prvom mieste nájdeme emoji známy ako nahnevaná tvár (😠), za ním nasleduje baklažán (🍆) a hovienko (💩). Zo štúdie vyplynulo, že ak použijete tieto symboly, vaša atraktivita u druhej osoby sa môže prudko znížiť. V skutočnosti navyše celkovo až 76% mužov využíva emoji pri flirtovaní online, zatiaľ čo u žien je to približne 68%.

Používate tieto emoji v konverzácii aj vy? A súhlasíte s výsledkom štúdie? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre