ANDROIDNávody

Tieto nastavenia v Android smartfóne by ste si mali hneď teraz zmeniť

Vlastníte Android zariadenie? Potom si určite skontrolujte tieto nastavenia. Vedia vylepšiť vaše súkromie alebo zlepšiť výdrž batérie.

Android smartfóny oproti tým s operačným systémom iOS poskytujú vysokú mieru personalizácie. To ale vyžaduje vyššiu znalosť o rôznych nastaveniach, ktoré sa v zariadení nachádzajú. Tých logicky s neustálym vývojom pribúda a je ťažké si o nich udržať prehľad.

Existuje mnoho funkcií, ktoré nám vedia uľahčiť každodenný život, no niektoré sú zapnuté úplne zbytočne a v podstate iba spomaľujú zariadenia a žerú batériu. Prípadne ich fungovanie nemá väčší zmysel pre používateľa. A preto si dnes ukážeme niektoré nastavenia, na ktoré by ste sa vo svojom zariadení mali určite pozrieť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vypnutie prispôsobenia reklám

Google je bezpochyby technologickým gigantom, ktorý mimoriadne efektívne využíva svoje postavenie a trhu a veľmi dobre zákazníkom posúva reklamy šité na mieru. Všetky potrebné informácie získava od nás, používateľov. Každý z nás je totiž jedinečný a každý používa svoj smartfón inak. Na základe tohto používania vie Google personalizovať reklamu, ktorá sa nám zobrazuje. Vy si ale takéto prispôsobovanie viete vypnúť.

Nie každému sa totiž musí páčiť prehnané zdieľanie osobných údajov s Googlom. Takéto personalizovanie viete vypnúť v Nastaveniach, kde prejdite do sekcie Google. Potom vyberte možnosť Reklamy, kde viete personalizáciu vypnúť.

android prisposobenie reklam
Zdroj: vosveteit.sk

Skryte si citlivé údaje z uzamknutej obrazovky

Rýchle reagovanie na správu je síce užitočné, no ak mobil často nechávate na miestach, kde majú prístup iní ľudia, určite zvážte skrytie týchto citlivých informácií. Otvorte preto Nastavenia a prejdite do sekcie Upozornenia. Následne vyberte upozornenia na uzamknutej obrazovke a zmeňte dané nastavenie.

xiaomi upozornenia
Zdroj: vosveteit.sk

Skontrolujte povolenia aplikácií

Dnešné aplikácie sú schopné využívať každý jeden komponent zariadenia a taktiež vedia mať prístup k rôznym súborom v zariadení. Niekedy to ale nie je vyslovene potrebné. Google síce ošetril prístup k takému mikrofónu alebo kamere, no aj tak by ste si mali skontrolovať prístup jednotlivých aplikácií k rôznym oblastiam smartfónu.

Prejdite preto do Nastavení, kde otvorte Správcu aplikácií. Potom už iba otvorte danú aplikáciu a skontrolujte jej povolenia.

xiaomi povolenia aplikácie
Zdroj: vosveteit.sk

Obzvlášť do pozornosti dávame nastavenia, ktoré umožňujú prístup k úložisku, či k správam. Ide o vcelku citlivé údaje, ku ktorým by aplikácie nemali pristupovať, ak túto funkciu nevyhnutne nepotrebujú na riadne fungovanie. Obzvlášť závažným povolenímslužby dostupnosti. Ide o povolenia, ktoré by ste nemali rozdávať hociktorej aplikácií.

Limitujte využitie dát na pozadí

Mnoho aplikácií funguje aj počas toho, ako ich nepoužívame. Je to z toho dôvodu, aby si načítali rôzne informácie dopredu a následne poskytli plynulý zážitok aj v prípade mierneho výkyvu siete. To sa ale následne ukáže na spotrebe mobilných dát. Preto viete konkrétnym aplikáciám zakázať prístup k sieti. Znovu preto otvorte Správcu aplikácií, kde nájdite požadovanú aplikáciu. V jej nastaveniach viete potom obmedziť prístup k mobilným dátam, alebo taktiež k Wi-Fi sieti.

xiaomi obmedzenie dat
Zdroj: vosveteit.sk

Wi-Fi a Bluetooth vyhľadávanie

Takéto vyhľadávanie je taktiež jednou z funkcií, ktorá má zlepšiť každodenné používanie a plynulosť zariadenia. No neustále skenovanie Wi-Fi sietí a Bluetooth zariadení má vplyv najmä na výdrž batérie na jedno nabitie. Túto funkciu viete vypnúť v nastaveniach Polohy, kde nájdite sekciu Vyhľadávanie Wi-Fi a Bluetooth.

xiaomi wifi bluetooth
Zdroj: vosveteit.sk

Rovnako túto funkciu odporúčame vypnúť aj z bezpečnostné hľadiska. Napríklad, v prípade ak si v aute zabudnete auto, tak zlodeji častokrát využívajú funkciu vyhľadania Bluetooth zariadenia, aby identifikovali elektroniku v aute na parkovisku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close