Spravodajstvo

Technologické firmy dávajú od agresívneho Ruska ruky preč. Títo giganti obmedzili, alebo už neposkytujú svoje služby Rusom

V dôsledku ruskej invázie na Ukrajine, mnohé technologické firmy obmedzili, alebo úplne prestali poskytovať svoje služby naprieč Ruskom.

Agresia Ruska voči Ukrajine neustále narastá pričom väčšina demokratického sveta stihla už odsúdiť kroky, ktoré Rusi robia. Okrem toho, že odsúdili aktivity Kremľa, tak zároveň aj podporili Ukrajinu a to najmä materiálnou pomocou.

Nie je to však jediná aktivita, ktorú demokratický svet robí, aby pomohol zastaviť agresora. Mykhailo Fedorov, podpredseda vlády Ukrajiny a minister pre digitálnu transformáciu, každý deň vyzýva významné spoločnosti, aby obmedzili alebo úplne prestali poskytovať svoje služby naprieč Ruskom. Ako Fedorov vo svojich listoch vysvetľuje, tak primárnym cieľom nie je uškodiť bežným obyvateľom krajiny, ale dať ich do pozoru, aby si uvedomili, čo robí Putinov režim v susednej krajine. Dôvodom je, že naprieč Ruskom panuje cenzúra a podsúvanie správ, ktoré hovoria o útokoch, ako o mierovej misii, čo nie je pravda. Rovnako tieto kroky prispievajú k tomu, aby Rusko stratilo obchodných partnerov a tak stratilo ekonomickú silu, ktorá im umožňuje financovať vojnu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rusi sa dostávajú do izolácie, veľké spoločnosti dávajú od nich ruky preč

Aktuálna situácia na Ukrajina ukázala, že svetu, ale ani firmám nie je jedno, čo sa u nášho východného suseda deje. Mnohé nadnárodné spoločnosti ukazujú, že ľudské životy sú pre nich dôležitejšie, ako zisk. Poďme sa spolu teraz pozrieť na tie najväčšie technologické korporácie sveta, ktoré sa rozhodli na vzniknutú situáciu reagovať.

Sociálne siete obmedzujú dezinformačné kanály

Keď príde reč na sociálne siete, tak aktuálne tými najväčšími sú Facebook, Instagram, či Twitter. Netreba však zabúdať ani na najväčší videoserver YouTube. Všetky tieto platformy odsúdili kroky Ruska a v dôsledku agresie, vystavili mnohým Ruskom podporovaným médiám stopku. Dôvodom, prečo tak spravili je, že šírili ruskú propagandu. Sociálna sieť Facebook napríklad zablokovala spravodajský web Sputnik, či RT.

YouTube zareagoval veľmi podobne. Obmedzil vo viacerých regiónoch dostupnosť kanálov RT News, Sputnik a Russia24. Ide o hlavné ruskom podporované média, ktoré Kremľu slúžia na podsúvanie informácií. Google okrem iného obmedzil v obchode Google Play spravodajské aplikácie spomínaných médií. Rovnako Google obmedzil aj šírenie obsahu z problémových spravodajských kanálov naprieč platformou Google Správy.

Apple prestal ponúkať svoje produkty

Ďalší gigant, spoločnosť Apple, ktorá je známa najmä vďaka telefónom iPhone, rovnako odsúdila kroky Ruska.

„Som hlboko znepokojený situáciou na Ukrajine. Pre naše tímy tam robíme všetko, čo je v našich silách, a budeme podporovať miestne humanitárne úsilie. Myslím na ľudí, ktorí sú práve teraz v nebezpečenstve, a pripájam sa ku všetkým, ktorí volajú po mieri.“ uviedol Tim Cook na sociálnej sieti Twitter.

V dôsledku invázie ruských vojsk na území Ukrajiny, spoločnosť Apple prestala predávať svoje produkty naprieč Ruskom, oznámil Fedorov na sociálnej sieti Twitter, ktorý spoločnosť ďalej vyzval, aby obmedzili aj funkčnosť obchodu s aplikáciami.

Rovnako treba uviesť, že Apple odstránil spravodajské média šíriace dezinformácie z App Storu.

Viacero bánk bolo odrezaných od služieb Google Pay a Apple Pay

Ďalej treba povedať, že Google, ale aj spoločnosť Apple, odrezali časť bánk od svojich platobných systémov, upozorňuje portál TheVerge.com. Ide konkrétne o tieto finančné inštitúcie – TB Group, Sovcombank, Novikombank, Promsvyazbank, a Otkritie FC Bank, ktoré už nie sú kompatibilné so službami Goolgle Play a Apple Pay.

Reagovali aj streamovacie platformy

Na aktuálnu situáciu reagovalo aj viacero streamovacích platforiem. Napríklad spoločnosť WarnerMedia oznámila, že nebudú uvoľňovať žiadne nové filmy pre krajinu. Rovnako zareagovalo aj filmové štúdio Disney. Platforma Netflix zas odmietla pridať medzi obsah, ktorý ponúkajú, ruské televízne stanice, čo im prikazujú miestne zákony.

Žiadne nové čipy

Rusko v dôsledku invázie ďalej stratilo aj prístup k čipom, ktoré poháňajú moderné technológie. Medzi spoločnosti, ktoré rušia dodávky čipov patria: Intel, AMD, ale aj taiwanský TSMC. Inými slovami, najväčší výrobcovia čipov obmedzili dodávky svojich produktov do Ruska.

Visa, ale aj Mastecard obmedzili svoje služby pre vybrané finančné inštitúcie

Ako informoval portál Reuters.com, tak aj Visa a Mastercard obmedzili poskytovanie svojich služieb naprieč Ruskom. Spoločnosti urobili tak potom, ako boli na Rusko uvalené sankcie zo strany svetových lídrov. Treba však uviesť, že sankcie sa dotýkajú len vybraných subjektov, ktoré sú uvedené na sankčnom zozname. Na zozname však nájdeme viacero významných finančných inštitúcií vrátane centrálnej banky krajiny, či druhého najväčšieho poskytovateľa úverových služieb v Rusku, VTB.

Obmedzený prístup do SWIFTU

Rovnako treba spomenúť, že vybraným subjektom pôsobiacim naprieč Ruskom, bol zamedzený prístup do medzinárodného platobného systému SWIFT. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o globálny systém, prostredníctvom ktorého dochádza k elektronickej výmene správ a finančných transakcií medzi bankami a ďalšími finančnými inštitúciami.

Záverom treba povedať, že Ukrajinu podporili ďalšie desiatky nadnárodných spoločností, ktorých cieľom je mier.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close