Sú čierne diery skutočné? Týchto 5 dôkazov tvrdí, že áno!

Čierne diery sú tými najextrémnejšími objektmi vo vesmíre a o ich existencii sa dlho pochybovalo.

Čierne diery
Zdroj: NRAO/AUI

Čierne diery sú naozaj desivými objektmi. Za prvé, ich gravitačnej sile neunikne ani najrýchlejšia vec vo vesmíre – svetlo a za druhé, za regiónom, ktorý sa označuje ako horizont udalostí, prestáva fungovať fyzika, ako ju poznáme, píše portál Space.

Je pochopiteľné odsunúť čierne diery na druhú koľaj a myslieť si, že sú výplodom vedecko fantastických príbehov. Sám Einstein neveril, že by mohli existovať, no za tie roky sme získali množstvo dôkazov, ktoré hovoria, že čierne diery sa naozaj vo vesmíre nachádzajú. Tu je 5 dôkazov, ktoré tomu nasvedčujú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Einsteinove teórie

Vyššie sme písali, že Einstein čiernym dieram neveril, no vedeli ste, že ich existencia sa objavila už v jeho teórii relativity? Jeden z najznámejších vedcov sveta si myslel, že existencia čiernych dier je dôkazom neúplnosti jeho teórie. Nebol to však priamo Einstein, ktorý by tieto temné monštrá objavil.

Na ich teoretickú existenciu upozornil v roku 1916 fyzik Karl Schwarzschild. Ten tvrdil, že ak je Einsteinova teória správna, čierne diery musia existovať. Teória relativity podstúpila veľa náročných testov, no zakaždým vyšla víťazne.

Záblesky gama žiarenia

V 30. rokoch minulého storočia študoval indický astrofyzik, Subramanian Chandrasekhar, hviezdy, v posledných fázach ich života. Cieľom jeho výskumu bolo zistiť, čo sa s nimi stane, keď sa im minie všetko palivo.

Jeho závery poukazujú na to, že naozaj masívne hviezdy sa zrútia do seba a vytvoria čiernu dieru. Kolaps ich jadra prebehne neuveriteľne rýchlo, v priebehu sekúnd, a vypustí sa pri ňom do vesmíru neuveriteľné množstvo energie. Tie sa označujú ako záblesky gama žiarenia a astronómovia ich vo vesmíre zachytili už množstvo. Tieto záblesky naznačujú zrod čiernej diery.

Gravitačné vlny

Čierne diery nemusia existovať izolovane. Často sa stáva, že sa nachádzajú v páre a obiehajú jedna okolo druhej. V tomto prípade dochádza ku gravitačným vlnám, ďalšej veci, ktorú predpovedal Einstein. Dnes vieme zachytiť gravitačné vlny pomocou mimoriadne citlivých detektorov. Prvý objav sa odohral v roku 2016 a išlo práve o zlúčenie dvoch čiernych dier do jednej.

Neviditeľný spoločník

Čierne diery sa naozaj ťažko pozorujú. Samozrejme nehovoríme o situáciách, kedy vznikajú, zlučujú sa do jednej, alebo pohlcujú hmotu okolo seba. Ak čierna diera nerobí nič, len „sedí na zadku“ nevydáva žiadne žiarenie a je prakticky neviditeľná.

Jeden spôsob, ako ich nájsť, ale existuje. Čierne diery sú známe svojou obrovskou gravitáciou, ktorá vplýva na objekty okolo nej. V roku 2020 astronómovia pozorovali sústavu hviezd a všimli si jednu zvláštnosť. Celá sústava sa správala inak a jej chovanie by sa dalo vysvetliť, ak by sa tam nachádzal ešte jeden, neviditeľný, objekt.

Vedci zistili, že v sústave by sa mal nachádzať objekt, ktorý má hmotnosť 4 Sĺnk a hneď vedeli, že ide o čiernu dieru. Tá sa nachádza v sústave HR 6819, približne tisíc svetelných rokov od Zeme. Je zároveň najbližšou čiernou dierou.

Priama fotografia

Najlepší dôkaz o tom, že čierne diery naozaj existujú. V roku 2019 sa projekt Event Horizon Telescope pokúsil o naozaj obrovskú úlohu – odfotiť supermasívnu čiernu dieru, v jadre susednej galaxie. Tá sa nachádzala v galaxii Messier 87. Samozrejme, výsledná fotografia nie je v 4K, no je prvým záberom čiernej diery, aký ľudstvo získalo.

Vesmírne úkazy
Prvá fotografia čiernej diery, vytvorená projektom Event Horizon Telescope Zdroj: NASA

Momentálne sa projekt snaží prepojiť viac teleskopov, ktoré by ponúkli lepší pohľad na čiernu dieru. Je preto možné, že v budúcnosti uvidíme tieto temné monštrá v plnej kráse 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre