Štipka „chaosu“ môže byť pre vznik nových planét prospešná

Štúdia sústavy Elias 2-27 odhalila zaujímavé informácie o protoplanetárnom disku okolo mladej hviezdy.

Sústava Elias 2-27. Zdroj: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/T. Paneque-Carreño (Universidad de Chile), B. Saxton (NRAO)

Tímu vedcov sa pomocou observatória ALMA (pozn. redakcie: Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) podarilo zistiť, že gravitačná nestabilita hrá kľúčovú úlohu pri vzniku nových planét, píše portál Phys.

Tím skúmal mladú hviezdu Elias 2-27 a po prvýkrát sa im podarilo priamo zaznamenať hmotnosť protoplanetárneho disku, ktorú zistili na základe dát rýchlosti, akou disk obiehal okolo hviezdy. Ich výsledky boli publikované aj v The Astrophysical Journal. Protoplanetárne disky sú tvorené z prachu a plynu, ktoré obklopujú novovytvorenú hviezdu. Z protoplanetárnych diskov neskôr vznikajú nové planéty. Samotný proces vzniku planét bol pre vedcov záhadou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hviezda Elias 2-27 sa od nás nachádza približne 400-sveelných rokov. Počas pozorovaní si vedci všimli v sústave gravitačnú nestabilitu, ktorá sa objavuje, keď má protoplanetárny disk dostatočne veľkú hmotnosť. Vedcom sa podarilo objaviť priame dôkazy, ktoré nasvedčujú o gravitačnej nestabilite v sústave.

„Po prvýkrát sa nám stalo, že máme dôkazy, ktoré by nasvedčovali, že sústava je gravitačne nestabilná. Tieto dôkazy prišli z pozorovaní v niekoľkých vlnových dĺžkach, ale aj z toho, ako sa sústava pohybovala,“ vyjadrila sa Teresa Paneque-Carreno, autorka štúdie a doktorandka z University of Leiden.

Chaotická sústava

Sústava Elias 2-27 je obľúbeným cieľom pre vedcov už viac ako 5 rokov. V roku 2016 si vedci všimli v sústave špirály, ktoré sa podobali na špirály galaxií. Dovtedy tento jav nebol pozorovaný pri žiadnej hviezde. Protoplanetárny disk okolo hviezdy Elias 2-27 mal odlišnú štruktúru od všetkých, dovtedy študovaných diskov. Už vtedy sa uvažovalo o gravitačnej nestabilite sústavy, no vedci potrebovali viac dôkazov.

V novej štúdii sa vedcom podarilo nájsť dôkazy, ktoré hľadali a všimli si aj stopy iných narušení, ktoré nedokázali teoreticky vysvetliť. Jedným z možných vysvetlení je, že do disku stále prúdi nový materiál z molekulárneho oblaku, ktorý sa nachádza okolo neho, čo by  sústave urobilo ešte väčší chaos.

„Sústava Elias 2-27 je veľmi nesymetrická, čo sa týka plynnej štruktúry. Tento objav je úplne neočakávaný a je to prvýkrát, čo pozorujeme vertikálnu asymetriu v protoplanetárnom disku,“ vysvetľuje autorka štúdie.

V štúdii sa im podarilo dokázať, že gravitačná nestabilita by mohla vysvetliť špirálové štruktúry, ktoré v sústave našli. Vedci však objavili aj chýbajúci materiál v disku, ktorý momentálne nevedia jasne vysvetliť. Zistiť, ako presne planéty vznikajú je náročná úloha, pretože vznik planéty môže trvať aj niekoľko miliónov rokov. Vedci však pokračujú v pozorovaní mladých hviezd a dúfajú, že sa im podarí nájsť viac odpovedí.

 

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre