SpravodajstvoTechnológie

Spoluzakladateľ Wikipedie spúšťa Wikitribune v boji proti falošným správam

Spoluzakladateľ Wikipedie Jimmy Wales sa chystá založiť projekt, ktorý by sa zaoberal falošnými správami. Wikitribune bude voľne prístupný a využije crowdfunding, aby zamestnal skúsených reportérov. Tí budú pracovať spolu s dobrovoľníkmi, ktorí dokážu upravovať články, kontrolovať fakty, navrhovať zmeny a pridávať zdroje.

Epidémia falošných správ

Wikitribune bude financovaná najmä cez príspevky od ľudí, ktorí veria jej misii a žurnalistike, ktorú produkuje. Čím viac financií nazbiera, tým viac novinárov si bude môcť dovoliť zamestnať. Stránka bude pokrývať tradičné správy, ako napríklad britskú a medzinárodnú politiku, vedu, technológiu a špecializované témy vybrané predplatiteľmi. Články budú obsahovať podrobné zdroje a pdkazy na plné prepisy, video a audio nahrávky rozhovorov. Príspevky od čitateľov budú musieť byť najprv schválené editorom, až potom sa objavia na webe.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Bude to prvýkrát, čo profesionálni a občianski novinári pracujú vedľa seba ako seberovní pri písaní príbehov, ako sa stali, ich upravovaní v priebehu vývoja a vždy podporovaní komunitou, ktorá kontroluje a preveruje všetky fakty.“

Množstvo technologických spoločností sa tiež pokúša vyriešiť epidémiu „falošných správ“. YouTube napríklad usporadúva workshopy vo Veľkej Británii, kde učí mladých ľudí, ako rozpoznať hoaxy. Google zasa začal výraznejšie zobrazovať kontrolóry faktov, ako napríklad PolitiFact a Snopes, vo výsledkoch vyhľadávania. Facebook si v Nemecku zakúpil priestor celostránkových novinových reklám so základnými tipmi pre kontrolu faktov.

Napriek všetkým týmto snahám problém s hoaxmi aj naďalej pretrváva a stáva sa čoraz väčším problémom najmä na sociálnych sieťach. Či sa Wikitribune podarí zvrátiť tento negatívny trend ukáže len čas. Už teraz sa však dá povedať, že je na dobrej ceste, no rozhodne to bude beh na dlhé trate.

Zdroj: engadget.com, vlastný (obrázok)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close