SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Smartfóny s procesorom od spoločnosti MediaTek: Aké sú ich výhody a čoho by ste sa mali obávať?

Obávate sa smartfónov s čipsetom od spoločnosti MediaTek? Pozrite sa na ich výhody a nevýhody, a prečo by ste sa ich nemali toľko obávať.

Čoraz viac výrobcov smartfónov sa obracia na spoločnosť MediaTek ako dodávateľa čipsetov pre svoje smartfóny. Stojí za tým najmä nižšia cena a taktiež dostupnosť čipsetov, nakoľko túto spoločnosť zatiaľ nezasiahla polovodičová kríza tak veľmi, ako ich najväčšieho rivala. A zatiaľ čo čipsetom z radov Snapdragon od spoločnosti Qualcomm dlhodobo dôverujeme, smartfóny s procesormi od MediaTeku nie sú veľmi populárne. Prečo je tomu však tak? A čo získame tým, keď „presedláme“ na čipsety z radov Helio a Dimensity? Odpoveď nám prináša portál Xiaomiadictos.com a sme si istí, že vás aspoň trochu ubezpečíme, že voľba čipsetov od MediaTeku je správna.

Lepšia cena pre smartfóny

Prvou výhodou smartfónov s čipsetmi od MediaTeku je lepšia cena. Súčiastky od tejto spoločnosti sú lacnejšie a jednoducho s nimi i klesá cena zariadení. Čoraz viac lacnejších smartfónov siaha po 4G čipsetoch s označením Helio a lacnejších 5G čipsetoch s označením Dimensity. S prebiehajúcou polovodičovou krízou totiž stúpajú i ceny nedostatkových Snapdragonov a lacnejšie smartfóny si jednoducho vyžadujú lacnejšie komponenty. A tie ponúka spoločnosť MediaTek.

MediaTek je dnes na vrchole

I keď sa to nezdá, dnes už taiwanský gigant dominuje na trhu s čipsetmi. V skutočnosti má až 43% podiel za druhú polovicu roku 2021. V porovnaní so spoločnosťou Qualcomm, ktorá má sotva 24% ide o oveľa vyšší podiel, vďaka čomu by sme sa mali pripraviť na to, že smartfónov s MediaTekom bude na trhu oveľa viac. A i keď je 5G čipsetov na trhu stále viac od Qualcommu, lacnejšie modely so 4G pripojením nájdeme prevažne s MediaTekom.

Herné čipsety od spoločnosti MediaTek

Čipsety od spoločnosti MediaTek dokážu do smartfónov priniesť to, čo konkurenčný Qualcomm nedokáže. I lacnejšie smartfóny totiž majú prívlastky herných modelov, aspoň sú teda k tomu uspôsobené. Čipsety z radov MediaTek Helio G sú totiž dodávané i do lacných zariadení a také Helio G25 či G35 môžeme nájsť i v smartfónoch za približne 100€. Samozrejme však nájdeme na trhu i zariadenia s Heliom G95, ktoré však prichádzajú i s vyšším výkonom a samozrejme vyššou cenou.

Čipsety od MediaTeku majú tiež i svoje nevýhody

Nebudeme vám klamať, čipsety od MediaTeku nie sú úplne ideálne a ich neslávna reputácia má svoje odôvodnenie. Môže za to najmä nižší výkon, ktorý sa nedoťahuje na konkurenčné Snapdragony. Vravíme najmä o výkone v oblasti strednej až vyššej strednej triedy. Tieto čipsety sú o niečo menej výkonné i keď cenovo dostupnejšie. Preto ak si chcete zvoliť výkonný smartfón, siahnite po Snapdragone. Ak vás láka nižšia cena, je tu pre vás MediaTek.

Problémom pre smartfóny s čipsetmi od MediaTeku sú i custom ROM. Tie sa nedokážu pre takéto čipsety dobre optimalizovať a výsledkom často bývajú i bricknuté zariadenia. Práve toto býva hlavným dôvodom, prečo používatelia smartfónov siahnu skôr po Snapdragone a v konečnom dôsledku MediaTek nezoženie toľko slávy.

Nakoniec však musíme poznamenať, že čipsety z radov MediaTek sú o niečo náročnejšie a s postupom času sa dostanete k spomaleniu smartfónu a vyššej degradácii batérie ako tomu je v prípade Snapdragonov. Zariadenia s MediaTekom tak často trpia i prehrievaním a vyššou spotrebou energie, čo nie je každému po chuti.

Ktorý tím ste vy, Qualcomm či MediaTek? A aký smartfón aktuálne vlastníte vy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close