ANDROIDSpravodajstvo

Google ukazuje nový Android 12L. Čo to je a pre koho je určený?

Google ukazuje nový Android 12L. Ide o prispôsobenú verziu operačného systému Android, ktorý je určený pre zariadenia s väčšími obrazovkami.

Google len nedávno oficiálne ukázal nový Android 12, ktorý je uvoľňovaný pre ďalšie a ďalšie zariadenia. Zároveň však treba povedať, že aktuálne je dostupným najmä v rámci rôznych BETA programov rôznych výrobcov smartfónov. Vo finále bude však distribuovaný pre desiatky až stovky smartfónov.

Google predstavuje Android 12L

Google medzičasom však ukázal novú verziu Androidu, konkrétne s označením 12L. Ide o novú verziu Androidu, ktorá nebude mať ďaleko od „originálu“. Ako asi už tušíte, tak skratka „L“, je odvodená od „Large“, teda veľký. Pôjde teda o optimalizovanú verziu operačného systému Android pre zariadenia s väčšími obrazovkami. Hovoríme konkrétne o tabletoch, skladacích zariadeniach a podobne. Google hovorí, že existuje približne štvrť miliardy zariadení tohto typu, kde nájde nový OS využitie. Na sprístupnenie novej verzie Androidu upozorňuje spoločnosť Google prostredníctvom svojich stránok.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Android 12L_nove sposoby zobraznia obsahu
Zdroj: Google

„Len za posledných 12 mesiacov sme zaznamenali takmer 100 miliónov nových aktivácií tabletov s Androidom – medziročný nárast o 20 %, zatiaľ čo ChromeOS, teraz najrýchlejšie rastúca platforma pre stolné počítače, vzrástol o 92 %. Zaznamenali sme aj nárast skladacích zariadení s medziročným rastom o viac ako 265 %! Celkovo existuje viac ako 250 miliónov aktívnych zariadení s veľkou obrazovkou so systémom Android.“ píše Google v publikovanej správe.

Práve na vyššie popísané zariadenia cieli nový Android 12L. Aktuálne predstavená verzia OS je však zatiaľ dostupnou len pre vývojárov a neskôr by mala byť distribuovanou aj pre širokú verejnosť. Google si od Androidu 12L sľubuje najmä väčší komfort pre koncových používateľov.

Android 12L_vacsie obrazovky
Zdroj: Google

Spoločnosť rovnako prízvukuje, že väčšie obrazovky ponúkajú viac priestoru, aby sprostredkovali viac obsahu, ovládacích prvkov a podobne bez toho, aby bol potrebný zo strany vývojárov väčší zásah do kódu aplikácií.

„Spôsob, akým vaša aplikácia zobrazuje svoje aktivity – vedľa seba alebo pod/či nad sebou – určujete vytvorením konfiguračného súboru XML alebo volaniami rozhrania API Jetpack WindowManager. Systém sa postará o zvyšok a určí prezentáciu na základe konfigurácie, ktorú ste vytvorili.“ hovorí Google.

Android 12L_nahlad rozhrania
Zdroj: Google

Uvítate takúto verziu Androidu? Pevne veríme, že môže priniesť dlho žiadaný komfort aj do zariadení s väčšou obrazovkou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close