Globálne otepľovanie môže do konca roka prekročiť kritickú hodnotu: Našej planéte dochádza čas

Nová správa tvrdí, že ani jedna krajina nesplnila cieľ zredukovania emisií, ktorý si dala v roku 2015.

globalne oteplovanie
Zdroj: Vosveteit, Unplash (NASA)

Ak budeme pokračovať tak, ako doteraz, do konca tohto storočia sa priemerné teploty na Zemi zvýšia o 2.7 C, od začiatku priemyselnej revolúcie. Ide o teplotný nárast, ktorý by mohol byť pre našu planétu ničivý a priniesol by dlhšie suchá, povodne, vlny horúčav a vyhynutie korálových útesov, píše portál IFL Science.

Odborníci preto varujú, že by mali svetové vlády na tohtoročnej klimatickej konferencii, COP26, prísť s radikálnymi zmenami v prospech životného prostredia. Každoročná správa Emissions Gap Report 2021 tvrdí, že sľuby svetových vlád nie sú dostatočné na to, aby zabránili nárastu teplôt nad hranicu 1.5 °C. Táto hranica bola stanovená v Parížskej dohode, v roku 2015.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hranica 1.5 °C je hranicou, ktorá globálne otepľovanie nezastaví, no mohla by pomôcť vyriešiť aspoň niektoré z dopadov otepľovania na našu planétu. Správy ale uvádzajú, že ani jedna z krajín, produkujúcich najviac emisií, sa nedokáže pod touto hranicou udržať.

Aby sa svet udržal pod, alebo na hranici 1.5 °C, museli by krajiny znížiť svoje emisie až o 55%. Realita je úplne iná. Do roku 2030 krajiny znížia emisie len o 7.5%. To znamená, že sa nárast globálnych teplôt do roku 2030 dostane na hodnotu 2 °C. To bude mať naozaj zlý dopad na naše prostredie.

„Globálne otepľovanie už nie je problémom budúcnosti, ale dneška,“ vyjadril sa Inger Andersen, exekutívny riaditeľ UNEP.

Andersen tvrdí, že našej planéte dochádza čas. Ak by sme chceli znížiť emisie na úroveň, ktorú určila Parížska dohoda, museli by sme za osem rokov znížiť emisie o polovicu. Osem rokov je ale krátka doba na naplánovanie postupu, uplatnenia zákonov a dosiahnutia výsledkov.

Tikajúce hodiny

Aby sme zabránili najhoršiemu scenáru, sú potrebné okamžité akcie, ktoré by drasticky znížili emisie. O budúcnosti našej planéty budú svetoví lídri diskutovať od 31. októbra do 12. novembra, na konferencii COP26. Tá sa bude konať v meste Glasgow. Jej cieľom bude pracovať na tom, aby sa emisie znížili na úroveň, ktorú stanovila Parížska dohoda.

Svet potrebuje ambiciózny plán, ktorý sa týka hlavne krajín G20. Ide o krajiny, ktoré sú zodpovedné za 80% globálnych emisií. Práve tieto krajiny sľubujú radikálne zmeny. Aj keby svoje sľuby dodržali, teploty by sa znížili len o pol stupňa, čo je síce progres, no stále to nie je dosť.

Najväčšie krajiny preto potrebujú naozaj drastické zmeny, aby sme aspoň o trochu zmiernili dopady globálneho otepľovania. Nasledujúce desaťročie je podľa väčšiny odborníkov rozhodujúce.

Uvidíme, čo tohtoročná konferencia prinesie, no krajiny ako Austrália, Brazília, Indonézia, či Mexiko, sú označované ako „problémové“. Nielenže neprišli s poriadnymi plánmi na zníženie emisií, no ich ciele pre rok 2030 sú ešte menej ambiciózne ako tie, ktoré predniesli v roku 2015.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre