Ruské tanky a domáce spotrebiče majú toho viac spoločné, ako by ste si mysleli

Sankcie namierené na Rusko, ktorých cieľom je znížiť schopnosť krajiny viesť vojnu, fungujú.

Rusky tank a nedostatok cipov
Zdroj: flickr.com (Radek Szuban a manhhai)

Rusko koncom februára rozpútalo najväčšiu vojnu naprieč Európou od druhej svetovej vojny. Potom, ako Rusi napadli Ukrajinu, tak svet to rázne odmietol.

Plynúcim časom začali dávať od Ruska ruky preč nielen štáty, ale aj súkromné spoločnosti, ktoré sa rozhodli, že nebudú svojimi daňami podporovať vojnu. Nejde pritom iba o dodávky produktov, ale aj komponentov do zariadení. Jedným z komponentov, ktorý Rusom chýba ako soľ, sú čipy. Všetci veľkí výrobcovia procesorov  pozastavili dodávky do Ruska.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rusko zareagovalo po svojom a oznámilo, že bude vyrábať vlastné čipy. Každému je ale hneď jasné, že výroba čipov nie je jednoduchý proces. Podľa plánu, ktorý uverejnili miestne úrady, do roku 2030 chcú Rusi vyrábať 28 nm čipy. Len pre porovnanie, súčasné čipy majú 4 nm. Inými slovami, Rusko do roku 2030 bude vyrábať čipy, ktoré slávili svoj vrchol v roku 2003.

V ruských tankoch našli čipy z domácich spotrebičov

Najnovšie sa do pozornosti verejnosti dostávajú slová Giny Raimondovej, ktorá je americká ministerka obchodu. Tá v senáte citovala Ukrajincov, ktorí našli v ruských tankoch čipy z domácich spotrebičov, informuje portál techspot.com.

Okrem iného Raimondová uviedla, že export amerických technológií do Ruska v dôsledku vyvolania vojny u nášho východné suseda poklesol o takmer 70%. Situácia v prípade dodávok komponentov je ešte kritickejšou. V tomto prípade poklesli o 85%.  Raimondová ďalej povedala, že sankcie namierené na Rusko úspešne znižujú schopnosť krajiny viesť vojnu.

V súčasnosti spoločnosti ako Intel, AMD, IBM, TSMC a GlobalFoundries v súlade so sankciami zastavili predaj čipov do Ruska. Ďalej treba uviesť, že Rusko nie je jediným subjektom na svete, ktorý kanibalizuje čipy zo spotrebičov. Ako uviedol Peter Wennik z AMSL (pozn. redakcie: ide o holding venujúci sa vývoju a výrobe čipov), viacero spoločností robí to isto.

Záverom ale nevieme povedať, či čipy z domácich spotrebičov objavené v ruských zbraniach sú „bežnou praxou“ alebo len ojedinelým prípadom. V každom prípade ide o dobré znamenie, ktoré značí, že Rusko má vo všeobecnosti problémy s dodávkami technológií a komponentov, čím dochádza k znižovaniu schopnosti krajiny viesť vojnu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre