BezpečnosťSpravodajstvo

Zariadenia s čipmi Intel sú v ohrození! Nedokladajte aktualizáciu, bezpečnostná chyba bola označená ako vysoko závažná

Intel upozorňuje na bezpečnostné diery vo firmvéroch viacerých procesorov. Ohrozené sú takmer všetky skupiny hardvéru.

Spoločnosť Intel identifikovala vo viacerých firmvéroch svojich hardvérových produktov závažné bezpečnostné chyby, ktoré ohrozujú bezpečnosť zákazníkov. Ohrozené sú koncové body ako dátové servery, pracovné stanice a úložiská. Ohrozeniu zabezpečenia sa v tomto prípade nevyhli ani mobilné zariadenia, upozorňuje portál The Register.

Vysoko závažné chyby ovplyvňujú hneď celé modelové rady

Odhalené bezpečnostné chyby vo viacerých hardvérových produktoch spoločnosti Intel boli označené ako „vysoko závažné“. Tieto chyby totižto v prípade zneužitia otvárajú dvere potencionálnym útočníkom napr. pri získavaní informácií alebo pri eskalácii privilégií. Zoznam potencionálne ohrozených zariadení je v tomto prípade pomerne dlhý a zahŕňa prevažne najmodernejšie procesory. Nechýbajú celé modelové rady procesorov ako Intel Core 10. generácie či vysoko výkonný rad Intel Core X.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aktualizácia firmvéru by už mala byť k dispozícii

Pochopiteľne, v prípade, že vaše zariadenie disponuje hardvérom s vyššie spomínanými bezpečnostnými chybami, určite netreba aktualizáciu zariadenia odkladať. Spoločnosť logicky všetkým používateľom takýchto zariadení radí, aby čo najskôr siahli po aktualizácii od vydavateľa využívaného systému. Aktualizácie systému BIOS pre rodiny dotknutých procesorov už totižto sú k dispozícii.

Menej závažné chyby si vyžadujú lokálny prístup útočníkov

Vyššie spomínané bezpečnostné chyby však rozhodne nie sú jedinými odhalenými bezpečnostnými dierami vo firmvéroch spoločnosti Intel. Na zozname nedávno pribudli aj ďalšie, no o čosi menej závažné chyby či už v procesoroch alebo ďalších softvérových aj hardvérových produktoch. Viacero chýb si zaslúžilo od bezpečnostných expertov označenie ako „menej závažné“. V tomto prípade šlo najmä o chyby, ktorých zneužitie si vyžaduje lokálny prístup ku zariadeniu.

Ku zneužitiu zraniteľností zatiaľ nedošlo

Spoločnosť Intel zároveň upozorňuje, že ani napriek vysokej závažnosti týchto chýb netreba podľahnúť panike. Doteraz údajne neboli zaznamenané prípady zneužitia týchto bezpečnostných dier v praxi. To však určite neznamená, že aktualizácia pre vaše zariadenie nie je potrebná. Opak je pravdou. Aj v prípade menej závažných bezpečnostných chýb sú práve aktualizácie jednou z najsilnejších zbraní proti prípadnému zneužitiu útočníkmi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close