SpravodajstvoVeda a výskum

Rover Perseverance objavil na Marse „záhadnú“ skalu

Vedcov prekvapila zvláštna skala, ktorú zachytila panoráma roveru.

Rover americkej NASA, Perseverance nedávno pristál v kráteri Jezero na Marse. Priniesol prvé zábery, historickú nahrávku svištiaceho vetra, ale aj dramatické zábery z pristávania.

Momentálne nie je ešte rover pripravený začať s vedeckou prácou. Práve teraz prebiehajú na červenej planéte skúšky jeho systémov, aby sa vedci uistili, že všetko funguje tak, ako má. Napriek tomu sa roveru podarilo pomocou zariadenia Mastcam-Z zachytiť 360-stupňovú panorámu s vysokým rozlíšením, píše portál Space.

Vedcov táto panoráma poriadne prekvapila, pretože sa im podarilo objaviť zvláštnu tmavú skalu, ktorá pripomína tuleňa. Je možné, že marťanský vietor túto skalu pomaly tvaroval niekoľko miliárd rokov. Vedci zároveň poukazujú na regióny, ktoré vykazujú známky oveľa rýchlejšieho zvetrávania. Okrem „tulenej skaly“ vedci objavili aj sadu svetlých kameňov, ktoré by mohli byť vulkanického pôvodu. Vedci však momentálne nemajú žiadne chemické, či minerálne dáta. Dúfajú ale, že by im aj tieto skaly mohli prezradiť príbeh planéty Mars.

Sledovanie zaujímavých regiónov

Jednou z hlavných úloh systému Mastcam-Z je sledovanie zaujímavých regiónov na planéte, ktoré by rover mohol následne preskúmať detailnejšie. Perseverance môže preskúmať horniny pomocou spektrometrov, alebo iných vedeckých nástrojov. Rover Perseverance pristál podľa vedcov vo „vedecky bohatom“ regióne. Kráter Jezero bol kedysi jazerom a riečnou deltou. U nás na Zemi sú riečne delty dobrým miestom pre zachovanie známok života a vedci dúfajú, že to isté bude platiť aj na Marse.

Zaujímavosťou je, že nová panoráma je len začiatkom a  najmenej detailným záberom, ktoré dokáže Mastcam-Z vyhotoviť. Ďalšie zábery by mali byť podľa vedcov až trikrát detailnejšie. Perseverance začne vyhotovovať zábery po kontrole, ktorá práve prebieha. Unikátne zábery by nám mal priniesť aj dron Ingenuity, ktorý bude prvým dronom na povrchu inej planéty. Jeho hlavnou úlohou bude dokázať, že na Marse je možný kontrolovaný let, aj napriek jeho riedkej atmosfére.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close