SpravodajstvoVeda a výskum

Tím vedcov objavil prach z asteroidu, ktorý vyhladil dinosaury

Pribúdajú ďalšie dôkazy o tom, čo sa mohlo pred 66-miliónmi rokov udiať.

Dinosaury boli dominantným druhom na našej planéte dlhú dobu, kým pred 66-miliónmi rokov nenarazil do Zeme asteroid, ktorý spôsobil globálne vyhynutie viacerých živočíšnych druhov, píše portál Science Alert.

Asteroid narazil do oblasti, ktorá sa nachádzala v dnešnom Mexiku. Teória o náraze asteroidu je podložená obrovským množstvom dôkazov, a tak naozaj niet pochýb o tom, čo sa naozaj stalo. Vedci aj napriek tomu potrebujú poznať každý jeden detail, aby mohli teóriu o náraze asteroidu potvrdiť ako reálnu. Dôkazy sa hromadia a nové objavy opäť hrajú do karát tejto teórii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Medzinárodný tím vedcov skúmal materiál z kráteru Chicxulub, ktorý ostal po dopade smrtiaceho asteroidu. Po prvýkrát sa im podarilo spojiť chemickú stopu meteorického prachu s vrstvou pôdy, ktorá reprezentuje čas, kedy došlo k vyhynutiu dinosaurov. Dôkazy jasne poukazujú na to, že jemná pokrývka prachu, ktorá sa uložila do zemskej kôry pred 66-miliónmi rokov vznikla po dopade asteroidu.

„Nachádzame sa v bode, kedy všetky dôkazy hovoria o tom, že nemohlo ísť o náhodu,“ vyjadril sa geológ Sean Gulick z University of Texas.

Nové dôkazy

Tím vedcov viedol expedíciu do krátera ešte v roku 2016. Odvtedy študovali vzorku štyri nezávislé laboratóriá, ktoré nielen zjednotili prechody vo fosílnych záznamoch, ale podarilo sa im aj zistiť, že populácia dinosaurov rapídne klesla v priebehu jedného, či dvoch desaťročí.

„Ak povieme, že masové vyhynutie nastalo pred 66-miliónmi rokov, musíme počítať s tým, že vymieranie mohlo trvať aj niekoľko desaťročí. Za tú dobu všetky živočíchy umrú od hladu,“ hovorí Gulick.

Teória o náraze asteroidu je vo vedeckej komunite populárna. Nevylučuje sa ale ani možnosť, že za vyhynutie dinosaurov môže sopečná aktivita. Vedci však nevedia presne určiť, akú úlohu hrali tektonické procesy v masovom vymieraní. Niektorí tvrdia, že táto aktivita mohla pomôcť životu zotaviť sa, avšak stále ide o teórie, ktoré sú veľmi diskutované.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close