Rover Perseverance narazil na Tanec smrti. „Prašní diabli“ na Marse predviedli desivú šou

Rover Perseverance spozoroval na povrchu Marsu dvoch prašných diablov, ktorí medzi sebou viedli tanec smrti. Takto to dopadlo.

NASA rover Preservence_vytrvalost
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Rover Perseverance sa momentálne nachádza na okraji krátera Jezero. Jeho úlohou je pátrať po stopách dávneho života na Marse a popritom hľadať aj stopy vody, ktorá mohla kedysi dávno na červenej planéte existovať. Ako informuje americká NASA, najnovší objav roveru síce nemá nič so životom, no podarilo sa mu zaznamenať fascinujúci prírodný úkaz, ktorý nazývame “prašní diabli”.

Prašní diabli na Marse sú víriace stĺpy prachu podobné tým ktoré môžeme vidieť aj na Zemi no sú oveľa väčšie a silnejšie. Vznikajú vďaka slnečnému ohrevu povrchu Marsu ktorý zohrieva vzduch tesne nad ním tento teplý vzduch stúpa a ak sa stretne s chladnejším vzduchom môže začať rotovať a zdvíhať prach z riedkej marťanskej atmosféry. 

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Ako informuje portál NASA, nedávno sa roveru podarilo zachytiť úkaz, ktorý sa len tak nevidí. Všimol si rovno dvoch prašných diablov, ktorí medzi sebou viedli “tanec smrti”. Oba prašné víry sa krútili po povrchu červenej planéty a nakoniec ten menší skončil pohltený tým väčším.  

Tanec smrti dvoch prašných vírov

Rover Perseverance pozoroval tento úkaz z bezpečnej vzdialenosti približne jedného kilometra. Väčší prašný diabol mal rozmery okolo 65 metrov, zatiaľ čo ten menší mal na šírku len okolo piatich metrov. V pozadí záberu, ktorý zverejnila NASA vo videu, môžeš pozorovať aj dvoch menších prašných diablov. Tie sa nachádzajú v centre záberu a naľavo. Perseverance pozoroval tieto prašné víry 25. Januára v oblasti Witch Hazel Hill.  

“Konvektívne víry, ktoré poznáme ako prašných diablov, dokážu byť veľmi roztopašné. Tancujú po povrchu červenej planéty a pritom zbierajú prach z povrchu tohto pustého sveta. Kade prechádzajú, tam znižujú viditeľnosť v priľahlej oblasti. Keď sa dvaja prašní diabli stretnú, môžu sa buď zlúčiť do väčšej štruktúry, alebo sa navzájom zničia,” vysvetľuje Mark Lemmon, ktorý pracuje na projekte Perseverance.  

Prašní diabli vznikajú, keď stúpa a rotuje stĺpec teplého vzduchu. Vzduch blízko povrchu planéty sa stáva teplejším a stúpa cez hustejší a chladnejší vzduch. Keď teplý vzduch stúpne, chladnejší vzduch klesá na jeho miesto, čo spôsobuje rotáciu. Postupne sa rotácia zrýchľuje, ako keď krasokorčuliar prisunie svoje ruky bližšie k telu. Tento rotujúci prúd vzduchu má zároveň takú silu, že dokáže nabrať blízky prach a tak vzniká prašný diabol.  

“Prašní diabli hrajú významnú úlohu, čo sa týka počasia na červenej planéte. Ich výskum je preto dôležitý, lebo nám vie povedať viac informácií ohľadom atmosférických podmienok planéty. Napríklad sa cez ne vieme dozvedieť viac o smere a sile vetra. Zároveň treba spomenúť, že prašní diabli sú zodpovední za približne polovicu marťanského prachu v atmosfére,” vyjadrila sa Katie Stack Morgan, ktorá taktiež pracuje na projekte roveru Perseverance.  

Rover sa na Mars dostal v roku 2021 a odvtedy pozoroval tieto víry pri mnohých príležitostiach. Jedným z významnejších pozorovaní bolo to, ktoré sa odohralo 27. decembra 2021. V tento deň si Perseverance všimol celý roj prašných diablov, ktoré tancovali naprieč kráterom Jezero. Zároveň rover využil mikrofón vedeckého inštrumentu SuperCam, aby zaznamenal prvý zvuk marťanského prašného diabla.  

Rover Perseverance zachytil na povrchu Marsu troch prašných dablov
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Kedy vznikli zábery prvých prašných diablov?

Boli to však orbitálne sondy Viking, ktoré v 70. rokoch zaznamenali prvých prašných diablov. Následne o dvadsať rokov neskôr misia Pathfinder zaznamenala prvú fotografiu prašného diabla z povrchu Marsu.  

Odvtedy výskumníci z NASA zachytili množstvo podobných prašných vírov. Zachytili ich rovery Spirit Opportunity a aj Curiosity. Prašní diabli sú naozaj pozoruhodný úkaz, ktorý výskumníkom dovoľuje lepšie pochopiť počasie červenej planéty. To je dôležité, ak chceme jedného dňa vyslať na Mars prvých astronautov. Tí sa budú musieť vysporiadať s celou škálou rôznych hrozieb. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre