Pred troma dňami explodoval na obežnej dráhe Zeme ruský pomocný motor

3. marca potvrdili americké Vesmírne sily explóziu pomocného motoru. Predstavujú úlomky hrozbu?

vesmirny odpad
Zdroj: golos.io

V utorok 3. mája, explodoval na obežnej dráhe Zeme starý ruský motor. Explózia vytvorila najmenej 16 ďalších úlomkov, ktoré by v budúcnosti mohli predstavovať hrozbu pre satelity alebo iné objekty, ktoré zdieľajú rovnakú obežnú dráhu, informuje portál IFL Science.

O explózii informoval úrad amerických Vesmírnych síl prostredníctvom sociálnej siete Twitter. Ruský motor SOZ sa radil k druhu malých rakiet, ktoré sa zapnú ešte pred spustením hlavného motora. Keď sa raketa dostane do stavu beztiaže, akcelerácia vyvolaná týmito pomocnými motormi slúži k usadeniu paliva v hlavných nádržiach a zabezpečuje neprerušený tok paliva a okysličovadla do hlavného motoru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Motor sa na obežnej dráhe nachádzal približne 15 rokov. Do vesmíru sa dostal v roku 2007, keď Rusko vyslalo do vesmíru družicový navigačný systém GLONASS. Tento systém poskytuje 100% navigačné pokrytie na území krajiny.

Pomocné motory sú užitočné nástroje. Slúžia v kritickom momente, kedy sa raketa dostáva do stavu beztiaže. Akcelerácia vytvorí zotrvačnosť, ktorá potlačí kvapalné palivo na správny koniec nádrže. Bez týchto pomocných motorov by mohli ostať rakety alebo satelity uväznené vo vesmíre. Pomocné motory ale majú jednu nevýhodu.

Ako píše Jonathan McDowell, pracovník v Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, ruské motory SOZ nespotrebujú pri svojej činnosti všetko palivo. Zároveň sú známe tým, že môžu explodovať buď o niekoľko rokov alebo v tomto prípade po viac ako dekáde. Explózia na obežnej dráhe vytvorí niekoľko ďalších šrapnelov, ktoré sa pohybujú po eliptickej obežnej dráhe mimoriadne vysokými rýchlosťami.

Riziko vesmírneho odpadu

Približne 300 km nad morom sa musí satelit pohybovať rýchlosťou približne  28-tisíc km/h na to, aby sa udržal na kruhovej obežnej dráhe. Rýchlosť potrebná na udržanie obežnej dráhy sa ale mení s výškou a obežnou dráhou satelitu alebo rakety. Pri tak vysokej rýchlosti predstavuje aj malý šrapnel obrovské bezpečnostné riziko. Ohroziť môže všetky objekty, ktoré sa nachádzajú v dráhe jeho obežnej dráhy.

„Aspoň že motory 54 SOZ explodovali,“ vyjadril sa prostredníctvom Twitteru McDowell.

Keďže je známe, že tieto typy motorov zvyknú explodovať, McDowell vníma utorkovú explóziu ako „lepšiu“ možnosť. Motor mohol explodovať v inom čase a napáchať oveľa väčšie škody. Po explózii sa vytvorilo najmenej 16 šrapnelov, ktoré sú momentálne monitorované. Časť motoru, ktorá explóziu prežila, pravdepodobne skončí v atmosfére, no nie je známe kedy.

Odborníci momentálne sledujú približne 173 trosiek nachádzajúcich sa na obežnej dráhe. Všetky vznikli počas podobných explózií pomocných motorov, no predpokladá sa, že sa ich na orbite nachádza oveľa viac. Sledovať trosky vo väčších výškach je náročnejšie a databáza nie je kompletná. Dokopy sa na obežnej dráhe nachádza od 15 až do 34-tisíc kusov vesmírneho odpadu.

Viacero vedcov poukázalo na to, že obežná dráha Zeme začína byť zaplnená rôznym druhom odpadu. Či už ide o staré satelity, časti rakiet, motorov, alebo šrapnely po explózií. Čím viac objektov sa na obežnej dráhe nachádza, tým je pravdepodobnejší takzvaný Kesslerov efekt. Ten hovorí o tom, že stačí jedna nešťastná vesmírna kolízia na to, aby sa spustil masívny domino efekt. Jedna zrážka povedie k druhej a tá ku ďalším štyrom a to by mohlo zablokovať časti obežnej dráhy. V najhoršom prípade by takáto reťazová reakcia mohla uväzniť ľudí na Zemi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre