SpravodajstvoVeda a výskum

Prečo nosievali ruskí kozmonauti do vesmíru pištoľ? Pred čím sa chceli chrániť?

Paradoxne, nebolo to pred „ufónmi“, ale dôvod, prečo nosili zbrane, bol úplne iný

Prečo si brali kozmonauti do vesmíru zbrane? Báli sa ruskí astronauti mimozemšťanov? Nie, nebáli. Dôvodom bol úplne iným. TP-82 bola sovietska pištoľ, ktorá bola navrhnutá na to, aby sa mohli sovietski kozmonauti chrániť pred predátormi, keď pristáli v  sibírskej divočine. Táto zbraň zároveň slúžila aj ako núdzový signál. Odnímateľná pažba bola zároveň mačetou, prekrytou látkovou pochvou. Hovorí o tom YouTube kanál Simple History.

Hoci sa táto zbraň nazývala pištoľou, v skutočnosti mala bližšie ku brokovnici, s odpílenou hlavňou. TP-82 bola totiž navrhnutá tak, aby dokázala usmrtiť vlka, prípadne medveďa. Často sa stávalo, že sovietski kozmonauti pristáli v odľahlých miestach, a kým mohla byť aj sibírska divočina. V tomto sa líšili od amerických astronautov, ktorí pristávali v Tichom oceáne.

Kozmonauti
Pištoľ TP-82 Zdroj: Reddit/Keeperofbeesandtruth

Myšlienka pre zbraň sa zrodila v roku 1965. Jeden z kozmonautov, Alexej Leonov, ktorý bol súčasťou misie Voschod 2. Tento kozmonaut ostal uviaznutý v divočine, 965 km od pôvodného miesta pristátia. Jeho kapsula sa porúchala a kozmonaut mal zo sebou jedine pištoľ Makarov a balíček pre prežitie na to, aby sa chránil. Vtedy si uvedomil, že pištoľ kalibru 9mm nie je dostatočne silná na to, aby dokázala odraziť útok medveďa. Našťastie sa nič také nestalo, no po tomto incidente Leonov trval na silnejšej zbrani pre kozmonautov.

Nápad na novú zbraň bol schválený až v roku 1981. Alexej Leonov schvaľoval niekoľko návrhov. Nakoniec však vybral model TP-82. Zaujímavosťou je, že zbraň má tri hlavne. Vrchné dve sa nabíjajú brokmi, zatiaľ čo do spodnej idú náboje kalibru 5.45. Prvá misia, ktorá túto zbraň dostala bola Sojuz t6, ktorá odštartovala v roku 1982. Od roku 1986 však bola pravidelne nosená kozmonautmi, ale aj členmi letectva, až do roku 2007.

Po roku 2007 sa médiá vyjadrili, že zvyšná munícia pre TP-82 je už nepoužiteľná a v budúcich misiách dostanú kozmonauti bežnú, polo-automatickú pištoľ.  

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close