Pozrite sa na zábery sústavy Beta Pictoris, v ktorej vedci objavili novú exoplanétu

Ide o planétu Beta Pictoris c, ktorá vedcov prekvapila

Exoplanéta
Zdroj: Wikipedia/Pascal Rubini

Väčšina objavených exoplanét nebola zachytená priamo. Je bežné, že sa vedci pozerajú na hviezdu a prítomnosť planét zistia podľa toho, ako ich gravitácia ovplyvňuje pohyb danej hviezdy. Tentoraz sa však vedcom podarilo priamo zachytiť fotografiu exoplanéty, ktorá sa nachádza pri hviezde Beta Pictoris. Píše o tom portál Science Alert.

Ide o exoplanétu s názvom Beta Pictoris c. Je to plynný obor, ktorý obieha svoju hviezdu, ležiacu 63 svetelných rokov od nás. Táto hviezda je veľmi mladá a jasná, vedci odhadujú jej vek na 23-miliónov rokov. Preto je možné okolo nej nájsť disk horúcej hmoty, ktorý sa nazýva protoplanetárny disk. Rovnako sú na tom aj planéty, ktoré sú ešte v plienkach, tvrdia vedci. Majú len 18.5-miliónov rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Objavenie novej exoplanéty

Beta Pictoris c bola objavená pomocou metódy radiálnej rýchlosti. Hviezdy totiž nesedia na jednom mieste, zatiaľ čo planéty okolo nich obiehajú. Všetky objekty na seba gravitačne vplývajú, a tak sa hviezdy uprostred planetárnych systémov pohybujú okolo spoločného ťažiskového bodu. V praxi to vyzerá, akoby sa hviezda triasla na mieste. Čím väčšia je planéta, tým viac vplýva na svoju hviezdu.

Exoplanéta
Záber na sústavu Beta Pictoris. Zdroj: ESO

V sústave sa nachádza ešte jedna planéta, Beta Pictoris b. Tá je rovnako plynným obrom a môže byť až 13-krát hmotnejšia, než Jupiter. Beta Pictoris b bola objavená v roku 2008, pomocou priameho pozorovania. Počas niekoľkých rokov výskumu zistili, že ich dáta sú nekonzistentné, čo znamenalo existenciu ďalšej planéty. Planétu Beta Pictoris c objavili až v roku 2019.

Zachytiť exoplanétu priamo je pomocou dnešnej technológie extrémne zložité. Planéta sa musí nachádzať dostatočne ďaleko od hviezdy, inak sa stratí v jej žiare. V tomto prípade pomohlo, že bola hviezda veľmi mladá, pretože v tom prípade sú planéty dostatočne teplé na to, aby vyžarovali teplo. Priame zábery exoplanéty Beta Pictoris c odhalili jedno prekvapenie. Táto planéta je veľmi tmavá, 6-krát tmavšia, ako jej sused, Beta Pictoris b. To naznačuje, že Beta Pictoris c bude o čosi chladnejšia.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre