Prečo sa náš smartfón postupom času začne spomaľovať? Dôvod je jednoduchý!
Ak je váš smartfón čoraz viac pomalý, nemusí hneď za tým stáť výrobca telefónu. Ide o prirodzený kolobeh života zariadenia a jeho hardvéru.
Určite ste na internete našli mnoho návodov k tomu, ako zrýchliť náš smartfón vo chvíli, kedy je spomalený či zasekaný. V prvom rade by sme sa však mali pozrieť na to, prečo k takémuto spomaleniu prichádza. Dôvodom totiž nie je naše zaobchádzanie so zariadením a rovnako ani nie je pravda, že zariadenia určitých značiek spomaľujú skôr ako iné. Tento jav je v smartfónoch nevyhnuteľný a súvisí s vekom zariadenia. Nech sa teda snažíme akokoľvek, výkon a plynulosť nášho smartfónu jednoducho bude klesať. Na príčinu tohto spomaľovania sa pozrela komunita Xiaomiui a my sa teraz na to pozrieme spoločne.
Súčiastky jednoducho starnú
Hlavnou príčinou spomaľovania smartfónu je hardvér, ktorý sa pomaly opotrebováva. Náš smartfón môže mať najnovšiu a najlepšiu výbavu, no aj napriek tomu sa dokáže opotrebovať z hardvérového hľadiska. Je pravda, že ak by sme investovali do drahšieho a kvalitnejšieho smartfónu, tento proces sa môže zdať oveľa menej viditeľný. Nič to však nemení na fakte, že úplne všetky smartfóny si prechádzajú procesom starnutia a aj naše sebelepšie zariadenie môže po čase sekať a byť pomalé.
Starnutie súčiastok môžeme najlepšie vidieť na disku, resp. internej pamäti. Tá má na výkone smartfónu veľký podiel rovnako, ako napríklad pamäť RAM či procesor samotný. Vzhľadom k starnutiu tejto pamäte, ktorú neustále namáhame a pracujeme s ňou, sa náš smartfón spomaľuje a nemusí zvládať niektoré zložitejšie úkony. Tento proces je o niečo rýchlejší v prípade lacnejších smartfónov, ak by sme však zainvestovali do drahšieho zariadenia s kvalitnejšími súčiastkami, nemusíme toto opotrebovanie pocítiť tak rýchlo.
Smartfón spomaľuje aj pre novší softvér
Ďalším problémom môže byť softvér, ktorý prichádza do smartfónu stále v novších a novších verziách. Môže mať vyššie požiadavky na hardvér, ktorý však novší nie je, práve naopak. V takomto prípade prichádzame do situácie, kedy aj najnovší systém sa snaží zo smartfónu dostať čo najviac, no na plynulosti mu to nepomáha. Náš smartfón sa tak nemusí dokázať adaptovať na novú verziu systému a staršie zariadenia začnú spomaľovať. Treba ale uviesť, že niektoré aktualizácie dokážu zrýchliť chod zariadenia. Ďalej je ale potrebné brať do úvahy, že ako prichádzajú na trh nové smartfóny, tak spolu s ich príchodom, aj vývojári prenášajú svoje sústredenie na tieto zariadenia a preto v určitom bode, aktualizácie z pohľadu optimalizácie chodu zariadenia prinášajú skôr viac negatív, ako benefitov.
Toto spomaľovanie nie je zámerné a nerobia ho výrobcovia smartfónov za úmyslom spomaliť nám smartfón, aby sme si kúpili nový. V skutočnosti starší smartfón nedokáže nasledovať nové požiadavky na hardvér, a tak sa časom chtiac či nechtiac dostaneme do situácie, kedy aj lepší smartfón bude treba vymeniť. Rovnako v tomto prípade však platí, že výkonnejší smartfón dokáže využívať novší systém dlhšie. A práve preto lacnejšie a menej výkonné smartfóny získavajú často len jednu veľkú aktualizáciu Androidu.
Neprehliadnite
Aplikácie vyžadujú čoraz viac zdrojov
Ruka v ruka so starnutím našich smartfónov a aktualizáciami systému, idú aj aplikácie, ktoré z roka na rok potrebujú viac zdrojov zariadenia. Dôvodom sú rôzne moderné grafické prvky, ale aj funkcie, ktoré sú oveľa komplexnejšie. Netreba zabúdať ani na to, že veľká časť týchto aplikácií neustále beží na pozadí zariadenia. To je jeden z ďalších dôvodov, prečo sa nám môžu naše zariadenia zdať v priebehu času pomalšími.
Ako dlho máte svoj súčasný smartfón? A všimli ste si nejaké spomalenie? Podeľte sa s nami v komentároch!
Komentáre