Sonda Mars Express našla niekoľko zaujímavých prírodných úkazov: Pozrite sa na „mozgový terén“

Európska vesmírna agentúra priblížila najnovšiu várku fotografií sondy.

Sonda Mars Express odhalila zaujímavé geologické štruktúry Marsu
Zdroj: NASA, ESA, Úprava: Vosveteit.sk

Nové zábery zo sondy Mars Express ukazujú zaujímavé geologické štruktúry nachádzajúce sa v marťanskom regióne Utopia – najväčšieho kráteru v celej Slnečnej sústave.

Región Utopia je jeden z troch najväčších kráterov na červenej planéte spolu s krátermi Acidalia a Arcadia. V kráteri Utopia sa nachádza menší región s názvom Utopia Planitia, ktorý je bohatý na ľad, píše Európska vesmírna agentúra. Ľad, objavený v tomto regióne sa nachádza nielen na povrchu planéty, ale aj pod ním.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako môžete vidieť na zábere nižšie, región Utopia Planitia je z krajov charakteristický hladšími regiónmi. Sú to hrubé vrstvy ľadu a prachu, ktoré vyhladili povrch červenej planéty. Predpokladá sa, že tento materiál sa mohol do oblasti dostať vo forme snehu pred približne 10-miliónmi rokov. V centre regiónu sa nachádzajú dva krátery obklopené navrstveným materiálom. Podobný materiál sa nachádza aj v kráteroch a na ich okrajoch.

Sonda Mars Express odhalila zaujímavé geologické štruktúry Marsu
Zdroj: ESA

Okolo menšieho z dvojice kráterov sa nachádza zvláštny geologický úkaz, ktorý vedci označujú ako „mozgový terén“. Je to región, kde sa materiál deformoval tak, že pripomína záhyby ľudského mozgu. Hneď vedľa tohto kráteru sa nachádza temný región, ktorý vznikol keď sa povrch bohatý na ľad, pri nízkych teplotách stiahol a popraskal. Následkom toho vznikli polygónové štruktúry a trhliny, do ktorých sa dostával tmavý prach Marsu.

Na fotografii možno vidieť aj niekoľko prepadlín. Tie majú hĺbku niekoľko desiatok metrov, no ich veľkosť sa môže líšiť. Tie najväčšie môžu mať priemer až niekoľko kilometrov. Prepadliny vznikajú, keď sa ľad buď rozpustí, alebo sa premení priamo na plyn. Dôsledkom toho sa pôda oslabuje a je náchylnejšia na prepadnutie.

Sonda Mars Express odhalila zaujímavé geologické štruktúry Marsu
Zdroj: ESA

Fascinujúce geologické úkazy

Sonda Mars Express obieha okolo červenej planéty už od roku 2003. Jej misiou je zmapovať povrch planéty, nájsť ložiská rôznych minerálov a študovať zloženie atmosféry. Sonda zároveň sleduje aj to, ako rôzne procesy vplývajú na prostredie Marsu. Najnovšie zábery zachytila kamera HRSC (pozn. redakcie: High Resolution Stereo Camera). Prostredníctvom nej sa vedcom podarilo nájsť niekoľko zvláštnych geologických úkazov, nachádzajúcich sa po celej planéte.

Najnovšia várka záberov ukazuje regióny s početnými „zárezmi“ vytvorenými marťanským vetrom. Odhalila však aj regióny plné sopiek, kráterov, tektonických úkazov, či riečnych kanálov. Okrem zaujímavého regiónu Utopia Planitia sa sonde podarilo zachytiť aj ďalší úkaz, ktorým je Adamas Labyrinthus.

Sonda Mars Express odhalila zaujímavé geologické štruktúry Marsu
Zdroj: ESA

Ide o prírodnú štruktúru, skladajúcu sa z niekoľkých ostrovčekov. Tie majú veľkosť od 5 do 20 km a sú oddelené kanálmi s hrúbkou až 2 km. Úkaz pripomína niektoré geologické úkazy, ktoré možno nájsť aj u nás na Zemi. Vedci preto predpokladajú, že tento región vznikol usadením jemných sedimentov v oceáne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre