Pozrite si všetko dôležité, čo bolo povedané o Androide 12 počas konferencie Google I / O 2021

Android 12 je oficiálne predstavený. Pozrite sa, čo prináša prvé verejné BETA zostavenie nového Androidu.

Android 12
Zdroj: Google

Android 12 bol v priebehu uplynulých dní jednou z najhorúcejších tém. Dôvodom je konferencia Google I / O 2021, ktorá ešte prebieha. Len niekoľko dní dozadu unikli prvé náhľady tohto OS a najnovšie ho spoločnosť Google oficiálne predstavila v BETA zostavení. Stalo sa tak v priebehu včerajšieho dňa.

Už je dostupný pre BETA testerov

Verejný BETA program Androidu 12 pozostáva z 3 verzií. Spoločnosť Google uvoľnila zatiaľ prvú, ktorá je dostupná pre obmedzený počet zariadení prostredníctvom programu Android BETA. Či máte kompatibilne zariadenia, môžete zistiť pomocou otvorenia stránky google.com/android/beta#devices. Vyskúšať si ho môžu (zatiaľ) však len majiteľa telefónov Pixel a niektorých modelov smartfónov Xiaomi, Relme, TCL, ASUS, či ZTE. Čoskoro by mal byť však dostupný pre ďalších 11 výrobcov smartfónov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Novinky z Androidu 12. Od nového dizajnu až po lepšiu konektivitu

Ako sa očakávalo, tak Android 12 prišiel nabitý funkciami. Druhým dychom však musíme dodať, že mnohé z nich boli už v minulosti spomínanými.

Prvou novinkou je prepracované rozhranie systému, ktoré bolo doslova prekopané od základov. Ako môžete vidieť vo videu nižšie, tak Android 12 je dynamickejším, ale i farebnejším. Rovnako pribudlo aj viacero nových moderných prvkov, ktoré našli svoj pôvod v dizajnovom jazyku Material Design a Material You. Vo všeobecnosti Google hovorí, že nový Android je nielen plynulejším, ale aj animácie sú prirodzenejšími. Okrem iného, animácie sú vďaka optimalizácii systému rýchlejšími o 22%.

Ďalšou novinkou je, že natívny motív systému je schopným automaticky získavať primárne farby z tapety, prostredníctvom čoho dochádza ku generovaniu základných tónov rozhrania systému. Vzhľad je dynamicky upravovaným dokonca aj v prípade niektorých aplikácií, klávesnice, panelu s upozorneniami a podobne. Rovnako, dizajn ako taký, ponúka zaoblenejšie rohy, viac farieb a jednotlivé prvky sú väčšími. V tomto slova zmysle, zmien a prispôsobení sa dočkali jednotlivé sekcie, ale aj uzamknutá plocha obrazovky, ktorá umožňuje viacero nových možností prispôsobenia. Od štýlov pre widgety hodín, upozornení, až po nové spôsoby zobrazenia počasia.

Nový panel ochrany osobných údajov

Súkromie ako také, je čoraz frekventovanejšou témou. Google preto reagoval aj na túto oblasť a do Androidu 12 prináša nový panel ochrany osobných údajov. Cieľom je dopomôcť používateľom jednoduchšie manažovať jednotlivé povolenia aplikácií. Jednou z najzaujímavejších funkcií v tejto oblasti je funkcia, ktorá umožňuje prezrieť si oprávnenia, ku ktorým aplikácie nedávno pristupovali.

Android 12_novy panel sukromia
Zdroj: YouTube (Android)

Jednou z ďalších zaujímavých funkcií v tejto oblasti je univerzálny blokovač prístupu ku kamere, či mikrofónu smartfónu. Ten bude dostupný prostredníctvom notifikačného panelu a fungovať bude tak, že pomocou jedného kliknutia bude možné obmedziť prístup aplikácií k týmto častiam zariadenia.

Android 12_blokovac pristupu k mikrofonu a ku kamere
Zdroj: YouTube (Android)

Google zapracoval aj na novinke súvisiacej s vašou polohou a prístupu aplikácií k tejto informácií. Ako môžete vidieť nižšie v náhľade, tak pribudla možnosť približnej polohy používateľa, namiesto presnej, počas používania aplikácie. V praxi to bude znamenať, že používateľ bude mať k dispozícii funkciu, ktorá neposkytne aplikácii presnú informáciu o vašej polohe, ale len odhadovanú.

Android 12_priblizna poloha
Zdroj: YouTube (Android)

Pribudol ukazovať ochrany súkromie

Jednou z ďalších noviniek je ukazovateľ ochrany súkromia. Vo svojej podstate ide o obdobnú funkciu, ako dnes ponúka konkurenčný iOS. Ide konkrétne o ikonu kamery, resp. mikrofónu vo vrchnej časti obrazovky, ktorú používateľ uvidí potom, ako aplikácia bude pristupovať k týmto častiam zariadenia.

Android 12_indikator sukromia
Zdroj: YouTube (Android)

Súkromné ​​počítačové jadro

Google chce, aby ste vedeli, že ochranu súkromia berie vážne. Za týmto účelom spoločnosť vytvorila Private Computer Core , novú iniciatívu, ktorá spája sériu funkcií ochrany osobných údajov v rovnakom jadre. Vďaka tomuto jadru Google zaručuje, že funkcie v ňom zabudované nemôžu komunikovať s „vonkajškom“ cez internet, ani nemôžu pristupovať k obsahu iných aplikácií.

Nové Widgety

Nový Android 12 sa nesie vo všeobecnosti v úpravách vzhľadu, ktoré neobišli ani widgety. Tie majú poskytnúť oveľa väčšiu flexibilitu pre vývojárov, pri ich vytváraní a programovaní nových funkcií. Niektoré typy widgetov budú dokonca schopnými využívať funkcie hlasového asistenta Google. Rovnako bol predstavený aj widget pre konverzácie, ktorý dokáže nielen zobrazovať obsah správ, ale je možné prostredníctvom neho reagovať aj na prijaté správy.

Android 12_komunikacne widgety
Zdroj: YouTube (Android)

Odomknutie auta pomocou smartfónu

Jednou z ďalších noviniek, ktorá bezpochyby sa stane v dohľadnej budúcnosti štandardom, je funkcia odomykania automobilu prostredníctvom smartfónu. Samozrejme, aby používateľ mohol využívať túto funkciu, tak musí mať kompatibilne auto. Táto funkcia, ktorá už bola na niektorých zariadeniach k dispozícii, bude po integrácii do operačného systému dostupná pre širšie množstvo zariadení. Aby funkcia mohla byť využívanou, tak smartfón bude musieť disponovať funkciou Ultra Wide Band.

Lepšia konektivita

Jednou z posledných noviniek, ktorá stojí za spomenutie, je lepšia konektivita s ďalšími zariadeniami, najmä s tými, ktoré používajú ChromeOS. Pomocou smartfónu budete môcť nielen odomykať zariadenie, ale budete môcť aj jednoduchšie preposielať súbory medzi zariadeniami pomocou funkcie Fast Pair. Funkcia ako taká nie je však určenou len pre ChromeOS, ale aj pre ďalšie operačné systémy.

Ako sa vám páčia novinky predstavená v BETA programe Androidu? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre