SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Pozrite si let šéfa Virgin Galactic do vesmíru: Začína sa éra komerčného cestovania?

Sledujte už o chvíľu priamy prenos z pripravovaného letu.

Už čoskoro uvidíme prvého civilistu cestovať do vesmíru. Je ním Richard Branson, šéf súkromnej vesmírnej spoločnosti Virgin Galactic, píše portál Universe Today.

Súkromné spoločnosti v posledných rokoch zasahujú aj do vesmírneho priemyslu, čo sa ukázalo byť naozaj lukratívnym biznisom. Na svojich raketách pracuje Elon Musk, so svojou spoločnosťou SpaceX, Jeff Bezos s Blue Origin a Richard Branson so spoločnosťou Virgin Galactic. Práve títo miliardári odštartovali akési druhé vesmírne preteky po tom, ako Bezos oznámil, že poletí do vesmíru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bezos mal letieť na novej vesmírnej rakete New Shepard. Branson mu ale tak trochu prekazil plány, pretože na začiatku týždňa oznámil, že poletí na ďalšom testovacom lete jeho rakety VSS Unity. Tento let sa odohrá už čoskoro, a ak prebehne úspešne, Branson sa stane prvým civilistom, ktorý cestoval do vesmíru.

Branson sa už v minulosti vyjadril, že by sa rád dostal do vesmíru. Cestovať za hranicu našej planéty chcel hneď po testovacích letoch s ľudskou posádkou. Hovorca jeho spoločnosti, Virgin Galactic, sa niekoľkokrát vyjadril, že Branson do vesmíru poletí, ale až ku koncu roka. Keď však Bezos začal aktívne hovoriť o svojich plánoch dostať sa do vesmíru, miliardár sa rozhodol svoj let posunúť na oveľa skorší dátum.

Miliardár poletí ako posádka misie Unity 22 už v priebehu nasledujúcich minút, z nového Mexika. Štart tejto misie si môžete pozrieť prostredníctvom priameho prenosu, ktorý sa bude vysielať na platforme YouTube. Branson však nepoletí sám. Spoločnosť mu budú robiť traja špecialisti, ktorí sa postarajú o bezproblémový priebeh letu.

Blíži sa éra komerčných letov?

Richard Branson je označený ako „Astronaut 001“ a jeho úlohou bude hodnotiť celkový zážitok z letu. Miliardár podstúpil prípravu a výcvik, ktorým si budú musieť v budúcnosti prejsť všetci záujemcovia o súkromný let do vesmíru. To ale nie je všetko. Branson oznámil, že po návrate späť na Zem prinesie vzrušujúce novinky.

„Po návrate oznámim niečo veľmi zaujímavé, čo dá ľuďom šancu stať sa astronautmi, pretože vesmír je priestor pre všetkých,“ vyjadril sa Branson.

Momentálne nie je známe, čo má miliardár v pláne, no je možné, že po návrate na Zem prinesie viac informácií o komerčných letoch do vesmíru. Zároveň je možné, že Branson bude rozdávať lety do vesmíru pár šťastným jedincom, ktorí budú mať možnosť pozrieť sa na našu planétu z inej perspektívy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close