BezpečnosťSpravodajstvo

Európsky parlament schválil kontroverznú legislatívu, ktorá umožňuje kontrolu správ

Európsky parlament prijal legislatívu umožňujúcu prevádzkovateľom komunikačných platforiem skenovať správy. Cieľom je uľahčiť identifikáciu sexuálnych predátorov.

Európsky parlament prijal 6. júla opatrenie, ktoré umožňuje poskytovateľom služieb elektronickej komunikácie pristupovať ku osobným konverzáciám. Informuje o tom portál euractiv.com. Cieľom Európskeho parlamentu však nie je narúšať súkromie bežného obyvateľa Európskej únie, ale úplne niečo iné. Cieľom opatrenia je uľahčiť identifikáciu komunikácie, ktorej obsahom sú materiály obsahujúce sexuálne obťažovanie a zneužívanie detí

Podľa Európskej komisie bolo vlani nahlásených takmer 4-milióny obrázkov a videí obsahujúcich zneužívanie detí. V rovnako sledovanom období bolo okrem iného zaevidovaných približne 1 500 hlásení, ktorých predmetom bolo sexuálne obťažovanie detí, píše portál. Najhoršie na tom je, že podľa Europolu sa situácia v porovnaní s minulosťou počas aktuálne prebiehajúcej pandémie zhoršila. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Čelíme rastúcej globálnej kríze sexuálneho zneužívania detí online a jednoducho si nemôžeme dovoliť posunúť sa v tomto boji späť,“ uviedla Thorn Sarah Gardnerová, riaditeľka organizácie Thorn, ktorá bojuje za práva detí.

O skenovanie správ sa bude starať umelá inteligencia 

Nový právny rámec vymedzuje poskytovateľom komunikačných platforiem právny rámec na dobrovoľné sledovanie komunikácie s cieľom odhalenia tohto nechceného správania. 

Samotný proces skenovania komunikácie, ak sa do toho technologickí giganti pustia, bude prebiehať prostredníctvom automatizovaných systémov na rozpoznávanie obsahu, ktoré budú poháňané umelou inteligenciou, ale pod ľudským dohľadom. Otázkou teda bude, ako budú tieto nástroje skenovania efektívne a s akou presnosťou budú schopné odhaľovať tento typ správ. Rovnako však treba dodať, že opatrenie v mnohých ľuďoch vyvoláva obavy, či táto technológia nemôže byť do budúcnosti zneužitou.

Diego Naranjo, vedúci oddelenia európskych digitálnych práv (EDRi), pre EURACTIV uviedol, že návrh bol „uponáhľaný“ a nepodarilo sa mu dosiahnuť rovnováhu medzi právom na súkromie a potrebou ochrany detí online, pretože „diskusia sa posunula od racionálneho uvažovania na emočné argumenty“. 

Rovnako sa objavili aj názory, že toto opatrenie nepomôže odhaliť sexuálnych predátorov, ale naopak im pomôže „lepšie sa schovať“. Alexander Hanff, bývala obeť zneužívania detí hovorí, že sexuálni predátori presunú svoju aktivitu do iných a menej prebádaných kanálov v dôsledku čoho ich bude ťažšie odhaliť. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close