ANDROIDBezpečnosťSpravodajstvo

Nebezpečná chyba v Android smartfónoch môže ohroziť aj váš telefón: Google už pracuje na jej oprave!

Systém Android evidoval v poslednej dobe závažnú chybu, ktorá narušovala zabezpečenie. Google však už pracuje na jej odstránení.

Operačný systém Android patrí medzi špičku najobľúbenejších systémov v smartfónoch. V skutočnosti ho dnes využíva až okolo 70% telefónov na svete, pričom najväčšou konkurenciou mu je systém iOS s podielom okolo 28%. Počas posledných rokov sme boli svedkami toho, ako sa systém od Googlu zdokonaľoval nielen v oblasti nových funkcií, ale aj v oblasti bezpečnosti a stability. Napriek tomu sa občas nájde nejaká tá chyba, ktorá môže túto bezpečnosť narušiť. A práve teraz vám vďaka komunite Xiaomiui môžeme priniesť podrobnejšie informácie o najnovšej chybe, ktorá sa v Androidoch objavila. Našťastie sa neobjavila v úplne všetkých zariadeniach, no aj napriek tomu ide o závažný problém.

Závažná chyba v systéme Android závažne narušila bezpečnosť smartfónov

Android Open Source Project (AOSP) tvorí základ dnešných smartfónov, ktoré prichádzajú na trh s Androidom. Nedávno sa však objavila závažná chyba s vysokou prioritou, ktorá bola zaznamenaná práve v AOSP. Tento problém v smartfónoch spôsoboval to, že sa do zariadenia vedeli dostať aj bez zadania kódu či hesla. Zabezpečenie sa tak dalo jednoducho obísť, o čom je však samozrejme aktuálne Google informovaný. Nová aktualizácia by mala postupne prichádzať do prvých zariadení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

A o čo vlastne v prípade závažnej chyby zabezpečenia ide? Najnovší problém zabezpečenia mohol spôsobiť, že smartfón neoprávnená osoba mohla bez väčších problémov odomknúť. Stačilo jej k tomu nesprávne zadať heslo zariadenia a deaktivovať biometriu niekoľkonásobným zlým heslom. Následne mohol útočník vybrať kartu SIM z Androidu, vložiť tam svoju vlastnú a rovnako zadať PIN kód karty trikrát zle. Android smartfón tak pristúpil k zadaniu PUK kódu karty SIM. Po zadaní správneho PUK kódu mu telefón mohol ponúknuť vytvorenie nového kódu PIN, po čom ho automaticky presmeroval do odomknutého zariadenia.

Problém, ktorý zaznamenali (najmä) Pixely

V súčasnosti vieme o tom, že chyba sa nachádzala v poslednej bezpečnostnej záplate Androidu. Aktualizácia, ktorá je však uvedená k dátumu 5.11.2022 už chybu neobsahuje. Táto opravná aktualizácia pre systém Android je momentálne dostupná pre modely z radu Google Pixel 7, staršie verzie Pixelov od verzie Pixel 4a sa k nej dostanú neskôr. Problémom však bude, ak Google nepripraví opravnú aktualizáciu pre už nepodporované modely Google Pixel 4 a Pixel 4 XL.

android-malware
Zdroj: gaptech

Rovnako vieme o tom, že by sme chybu nemali evidovať v zariadeniach iných spoločností. Problém sa totiž zaznamenal len v smartfónoch od spoločnosti Google. Nevylučujeme však, že by sa problém mohol nachádzať aj u iných spoločností, aj keď sa u nich nenašiel. V prípade, že vám váš telefón teda v blízkej dobe ponúkne aktualizáciu pre systém Android, mali by ste ju využiť.

Aktualizujete svoj Android pravidelne? Alebo sa príliš do nových aktualizácií nehrniete? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close