Sponzorovaný obsahSpravodajstvo

Čína tlačí ceny notebookov na historické minimá. Oplatí sa kúpa notebooku z Číny? Toto sú klady a riziká na konkrétnom príklade

Notebooky pomaly, ale isto vytláčajú klasické počítače z domácnosti. Dôvodom je, že sú praktickejšie a neviažu sa na určité miesto. Dnes nie je ničím výnimočným ak si mladý človek do školy zoberie notebook namiesto zošita, hlavne v prípade vyšších ročníkov na strednej škole a v prípade vysokoškolákov.

Teclast F6

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Cenová vojna medzi výrobcami je z pohľadu nás, zákazníkov, skvelou správou. Poďme sa bližšie pozrieť na jeden z najatraktívnejších notebookov od spoločnosti Teclast F6, v cenovej kategórii do 300€. Otázkou však je, čo je schopný výrobca pri takto stlačenej cene „vopchať“ do vnútra.

Lacný za každú cenu?

Už hneď v úvode treba povedať, že za cenu 270€ výrobca do notebooku nenapchá ten najnovší high-end hardware. Jednoducho to nie je možné. V tomto konkrétnom prípade nájdeme v notebooku procesor Intel Apollo Lake N3450 Quad Core CPU.

Teclast F6 vykon
Zdroj: Produktová fotografia

Tento procesor bol predstavený približne v polovici roku 2016. Jeho pracovná frekvencia (jedného jadra) je 1,1-2,2GHz. Zároveň je vyrobený 14nm technológiou. Čerešničkou na torte je podpora DirectX 12. V preklade do ľudskej reči, procesor nie je primárne určený na hry, ale na dennú kancelársku prácu. Teda na prácu s aplikáciami Office (Word, Excel, Power Point), behanie po internete, sledovanie videí a podobne. Určite s ním nezahráte herné tituly ako Crysis a podobne.  Maximálna spotreba energie tohto procesora je 6 Watt. Inými slovami, nenechajme sa opiť rožkom o počte jadier a technológiách. Matematika jednoducho nepustí a nemožno očakávať za relatívne lacný peniaz výkon hodný najvýkonnejších zariadení. Mnoho výrobcov sa totiž snaží používateľa presvedčiť lákavými obrázkami s najnovšími hrami bežiacich na danom zariadení. Na druhej strane treba povedať, že lacnejší procesor sa automaticky nerovná nepoužiteľnému kusu hardwaru. Len treba dobre zvážiť na čo chcete konkrétne zariadenie používať.

Procesor dopĺňa 6GB RAM typu DDR3 spolu s 128GB SSD diskom. Tu musíme vyzdvihnúť nadpriemernú veľkosť operačnej pamäte v kombinácii s SSD diskom. Problematike samotných diskov sme sa venovali v článku „…Alebo aký je rozdiel medzi HDD a SSD“, ale v skratke, pre SSD disk je špecifická rýchlosť oproti HDD. HDD disky totiž disponujú pohyblivými časťami, ktoré sú limitom na rozdiel od SSD diskov, ktoré sú FLASH typom pamäte. V preklade do ľudskej reči, SSD disky sú výrazne rýchlejšie čo sa Vám pretaví napríklad v rýchlejšom spúšťaní Windowsu, aplikácií a v reakciách.

Teclast F6 specifikacie
Zdroj: Produktová fotografia

Batéria je kapitola sama o sebe. Vo väčšine prípadoch sa musíme však odraziť len od oficiálne udávaných hodnôt. V tomto konkrétnom prípade výrobca udáva 6 hodín prehrávania videí na jedno nabitie, resp. až 10 hodín používania. Úprimne? Tieto hodnoty boli s veľkou pravdepodobnosťou vynásobené aspoň čiastočne bulharskou konštantou. Reálna výdrž v prípade čínskych zariadení sa pohybuje približne o 1/3 menej ako je udávaná, teda aspoň také máme skúsenosti.

Teclast F6 bateria
Zdroj: Produktová fotografia

Prejdime však k displeju. Tam skutočne čínsky výrobcovia dominujú. Vo väčšine ich zariadení totiž nájdeme displej s rozlíšením FULL HD s vysokou svietivosťou 300 a viac nitov, ktoré sa u dobre zabehnutých výrobcov pohybujú vo väčšine prípadoch v cenovej kategórii od 400€ a vyššie. Výnimkou nie je ani vyššie opisovaný notebook. Zároveň môžeme vo všeobecnosti povedať, že Čína ja majstrov kopírovania. Tu narážame na dizajn a zhotovenie zariadení,  ktoré častokrát býva nadpriemerné. Nie je tomu inak ani teraz – zariadenie je vyrobené z hliníkov zliatiny.

Teclast F6 displej
Zdroj: Produktová fotografia

Aké sú teda hlavné klady a zápory nákupu z Číny

Bezpochyby je ňou cena. Vo väčšine prípadoch nakúpite výrazne lacnejšie ako v domovskej krajine. Čerešničkou na torte je, že mnohé e-shopy majú sklady rozmiestnené po celej Európe, vďaka čomu neplatíte žiadne ďalšie poplatky ako je CLO či DPH. V konečnom dôsledku, pri pohľade na produktovú skladbu notebookov v e-shopoch na Slovensku či v Česku by sme len ťažko hľadali podobné zariadenie z pohľadu CENA:VÝKON:KVALITE. Treba však povedať aj to „B“. Ako každá spotrebná elektronika, tak aj táto je tovarom, ktorý sa môže pokaziť. Čínske e-shopy sa neriadia našou legislatívou, ale domovskou legislatívou. Najväčší rozdiel je v záruke, čínske e-shopy totiž ponúkajú záručnú dobu len 1 rok. Druhým negatívom je, že menej etablované značky vo väčšine prípadoch nemajú autorizovaný servis v každej krajine (hoci nájdete desiatky servisov, ktoré sa venujú menej etablovaným značkám, tak sa nemusí vždy jednať o autorizovaný servis), hold, to je cena za atraktívnejšiu cenu.

Teclast F6

Zdroj: vlastný, fotografie: produktové fotografia via Geekbuying.com

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close